Içinde Tehlikeli Madde Bulunan Boru Ve Kaplar Üzerinde Bulunması Gerekli Işaretler Ile Ilgili Asgari

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  1. İçinde tehlikeli madde veya preparatların bulunduğu veya depolandığı kaplar ile bunları ihtiva eden veya taşıyan,görünür borular; meri mevzuata uygun olarak, renkli zemin üzerinde piktogram ve ya sembol bulunan etiket ile işaretlenir. Söz konusu etiketler;

  • Aynı piktogram veya semboller kullanılarak, uyarı işaretleri ile değiştirilebilir.

  • Tehlikeli madde veya preparatın adı ve/veya formülü ve tehlikesi hakkında ek bilgileri de içerebilir.

  2. İçinde tehlikeli madde veya preparatların bulunduğu borular, vanalar, supaplar ve bunlarla ilgili parçalar,taşındıkları maddelere göre ayrı renklerde boyanır ve kolay görülebilen yerlere belirti işaretler konulur ve kollu veya saplı vana ve muslukların üzerinde, bunların açık veya kapalı olduklarını gösteren işaret veya tertibat bulundurulur.

  3. İşaretler; katlanmaz, kendinden yapışkanlı ya da boyama biçiminde yapılır ve görünür yüzeylere yerleştirilir.

  4. İşaret levhalarının kullanımıyla ilgili şartları sağlar.

  5. Borular üzerinde kullanılan işaretler, diğer belirlenmiş hususlar ile birlikte, vanalar ve bağlantı yerleri gibi tehlikeli noktaların yakınına görünür şekilde ve uygun aralıklarla konulur.

  6. Önemli miktarlarda tehlikeli madde veya preparat içeren paketler veya konteynerler belirlenmiş şartlara göre etiketlenmemiş ise, bunların depolandığı alanlar, odalar veya kapalı yerler, uygun uyarı işareti ile belirtilir veya yasaklayıcı işaretlerle işaretlenir.

  7. Değişik tehlikeli madde ya da preparatın depolandığı yerlerde, genel tehlikeyi belirten uyarı işareti kullanılabilir.

  8. Bu işaret veya etiketler depolama bölgesinin yakınına ya da depo için kullanılan odanın giriş kapısına yerleştirilir..


  27/06/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan: Av. Hüseyin Numan BİLİR