Icra / Nafaka Borcu Biten Veya Işten Ayrılan Personel

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İCRA / NAFAKA BORCU BİTEN VEYA İŞTEN AYRILAN PERSONEL

  AKTİF 21 EKİM 2015.

  Örnek dilekçe için eki indiriniz.

  İşten ayrıldığı bildirilmeyen çalışanların icra ödemelerinden işyerleri sorumludur. İşyerleri icra yazısının ulaştığı tarihten itibaren icra takibini yapmakla yükümlüdür. Bu nedenle mutlaka bu yazıların ilgili dairelere gönderilmesi konusuna dikkat edilmelidir.

  İCRA ÖDEMESİNİN BİTMESİ
  Personel çalışmaya devam etmekteyse fakat borç tutarının hepsi icra dairesi hesabına ödenmiş ve ödenecek borç tutarı kalmadı ise, icra dairesine bir yazı iletilmesine gerek yoktur. Burada önemli olan borçla ilgili olarak icra dairesinde son gelen icra yazısında belirtilen faiz dâhil borç tutarının tamamının kesilerek icra dairesi hesabına yatırılmış olmasıdır. Borç tutarı tamamen ödendiyse ilgili daireye bir yazı ile bildirim yapılmaksızın icra ödemesi sonlandırılabilir.

  PERSONELİN ÜCRETSİZ İZİNDE OLMASI
  Personelin ücretsiz izne ayrılması durumunda o ay içerisinde hiç çalışması yok ise ücreti hiç hesaplanmayacak dolayısıyla borç tutarı o ay için tahsil edilemeyecektir. Personelin işine geri dönmesi ve bordrolarının hesaplanmaya başlaması ile icra/nafaka kesintilerine de devam edilecektir. İcra dairesine bir bildirimde bulunulmasına gerek yoktur.

  Ayın bir kısmında ücretsiz izinde olan bir personel için ise tahakkuk eden ücretinden yasal sınırları içerisinde icra/nafaka kesintisi yapılabilecektir.

  PERSONELİN BORCUNU KENDİSİNİN KAPATMASI
  İcra kesintileri devam ederken icra borcunu kendisi toplu ödeme ile kapatan personeller öncelikle bu durumu işyerlerine bildirmelidir. İcra ödeme işleminin son bulması için personelin işyerine icra fek yazısı iletmesi gerekmektedir. Ödeme yapılarak icra kesintilerinin son bulduğunun icra fek yazısı ile bildirilmesi ile icra kesintilerine devam edilmez. İcra dairesine bir yazı ile bildirimde bulunulmasına gerek yoktur. Daha sonra icra dairesi tarafından icra kesintisini gerçekleştiren işyerine borcun kapandığına dair bir yazı iletilecektir.

  http://iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/2586-icra-nafaka-borcu-biten-veya-isten-ayrilan-personel
   

  Ekli Dosyalar:

  Enver Çığşar bunu beğendi.