Ihd: 2015 Yılının Ilk 9 Ayında 1317 Işçi Can Verdi

Konu, 'Kaza Araştırmaları ve Raporları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İHD: 2015 yılının ilk 9 ayında 1317 işçi can verdi...
  20 Ekim 2015
  İHD İstanbul Şubesi, 2015 yılının ilk 9 ayında 1317 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini açıkladı. Dernek binasında yapılan açıklamada açıklamayı yapan İHD Yönetim Kurulu ve Çalışma Komisyonu Üyesi Osman Özkan, Türkiye’nin iş cinayetlerinde dünyada 3. Avrupa’da ise 1. sırada yeraldığını belirterek şunları söyledi:
  “Herkesin olduğu gibi bir işçinin de yaşama hakkı en temel evrensel insan haklarından biridir. İş yeri patronunun ve denetlemekle sorumlu olan çalışma bakanlığının gerekli önlemleri alarak ölümlerin olmaması için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmedikleri apaçık ortadadır. Ucuz iş gücü ve güvencesiz çalışma koşulları ile dünya ile rekabette olmayı hedefleyen siyasi iktidar, iş cinayetlerini önlemek ve ortadan kaldırmak yerine sorumlular tayin edecek bir yasa çıkarmıştır. Nitekim 2015 yılının Eylül ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerden biri de, 6331 sayılı yasa kapsamında görevlendirilen İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı’dır. 6331 sayılı yasada ki, maden ocaklarında, kazalarda işçilerin ölmelerini önlemek için patronların yapması gereken düzenlemelerin ve devletin denetleme yükümlülüğünün 2019 yılına kadar ertelendiğini eylül ayında ki basın açıklamamızda duyurmuştuk. Bu düzenleme, sözü edilen tarihe kadar artarak devam edecek olan iş cinayetlerine siyasi iktidar ve patron seyirci kalacak anlamına gelmektedir. Hız kesmeden devam eden iş cinayetlerinde ISİG Meclisi’nin verilerine göre eylül ayında, bir önceki ağustos ayından 19 fazla ile en az 177 işçi can vermiştir. Bu sayının yüzde 10’u kadın işçidir. Yine ISİG Meclisi’nden aldığımız bilgilere göre bu yılın ilk 9 ayında patronların kasaları dolup taşarken 1317 işçi can vermiş oldu. Savaşlarda görülebilecek dehşet verici bu kara tablo ne yazık ki, çalışma hayatındadır. Bu ülkede çalışarak yaşamak, savaşarak yaşamaktan daha risklidir. İş cinayetlerinde Türkiye dünyada 3. ve Avrupa'da 1. sıradadır.”
  Osman, işçi ölümlerinin en fazla inşaat ve tarım sektöründe olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı.
  “İş kollarına göre ölümlerin yüzde oranları ise konaklama eğlence yüzde 3, belediye genel yüzde 4, sağlık ve sosyal hizmetler yüzde 6, madencilik yüzde 6, ticaret büro eğitim yüzde 8, taşımacılık yüzde 13, inşaat yol yüzde 22, tarım orman yüzde 28, diğer yüzde 10.”

  Kızıl Bayrak

  http://www.guvenlicalisma.org/index...1317-isci-can-verdi&catid=58:genel&Itemid=182