• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

RY Iklim Değişikliği -4- Çevre

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Küresel ısınma ve iklim değişikliği sıklıkla duymaya başladığımız iki tanımlama. Peki küresel ısınma ve iklim değişikleri ne anlama geliyor?

Küresel Isınma, dünyanın yüzeyine yakın ortalama sıcaklığının güncel ve düzenli artışı anlamına gelmektedir. Çoğunlukla, atmosferdeki sera etkisine neden olan gazların konsantrasyonlarının artmasıyla meydana gelir. Küresel ısınma iklim modellerinde değişime neden olur. Ancak, küresel ısınma iklim değişikliğinin sadece bir yönünü temsil eder.

İklim değişikliği, uzun bir sürede gerçekleştirilen iklim ölçümlerinde herhangi bir önemli değişiklik anlamına gelir.Diğer bir deyişle, iklim değişikliği onlarca yıl veya daha uzun zaman dilimi içerisinde, sıcaklıklar, yağış miktarları veya rüzgar modelleri ve diğer etkiler arasındaki büyük değişimleri içerir.

İklim Değişikliği Gerçekleşiyor:

Dünyamız ısınıyor. Geçen yüzyılda Dünya’nın ortalama sıcaklığı 0,8 °C arttı ve önümüzdeki yüzyılda 1,1 ila 6,3 °C artması öngörülüyor. Dünyamızın ortalama sıcaklığındaki küçük değişiklikler, iklim ve hava koşullarında büyük ve tehlikeli değişikliklere neden olabilir.

Artık gün gibi aşikar, artan küresel sıcaklıklara iklim ve hava değişiklikleri eşlik etmiştir. Birçok bölgede yağışlarda değişiklikler görülmüştür, böylelikle daha fazla taşkın, kuraklık veya yoğun yağış ile beraber daha sık ve şiddetli ısı dalgalanmaları olmaktadır. Dünyamızın okyanusları ve buzulları da büyük değişikliklere uğramaktadır. Okyanuslarımız ısınmakta ve asitliği artmakta, buzullar erimekte ve deniz seviyeleri yükselmektedir. Bu ve diğer değişiklikler önümüzdeki yıllarda daha da belirgin hale geldikçe, toplumumuz ve çevre açısından zorlukların ortaya çıkması muhtemeldir.

İnsanlar Son İklim Değişikliğinden Büyük Ölçüde Sorumludur:

Geçtiğimiz yüzyılda, insan kaynaklı faaliyetler çok büyük miktarlarda karbondioksit ve sera gazlarını atmosfere salmıştır. Sera gazlarının büyük bir bölümü enerji üretmek için fosil yakıtların yakılmasından, ormansızlaştırmadan, endüstriyel süreçlerden ve atmosfere gaz salan bazı tarımsal uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Sera gazları dünyanın etrafını saran bir battaniye gibidir, atmosferdeki enerjiyi tutar, dışarı bırakmaz ve ısınmaya neden olur. Bu olaya sera etkisi denmektedir. Sera etkisi, dünya üzerinde hayatın devam etmesi için gerekli ve doğal bir olaydır. Ancak, sera etkisine neden olan gazların artması, dünya ikliminin değişmesine yol açabilir ve bu durum insan sağlığı ve refahına ve ekosisteme tehlikeli etkiler ile sonuçlanabilir.

Şu anda yapacağımız seçim, yakın gelecek ve önümüzdeki yıllar içerisinde atmosfere bırakacağımız sera gazlarının miktarını etkileyecektir.

İklim Değişikliği Herkesi Etkiler:

Yaşamımız iklime bağlıdır. İnsan toplulukları, birkaç bin yıl önce sona eren buz devrinden sonra, nispeten istikrarlı bir iklime adapte olmuşlardır. Isınan bir atmosfer su kaynaklarını, tarımı, enerji ve ulaşım sistemlerini, doğal çevreyi ve hatta insan sağlığı ve güvenliğini etkileyecek değişiklikleri beraberinde getirebilir.

İklimde ki bazı değişimler kaçınılmaz. Karbondioksit atmosfer içerisinde yaklaşık olarak bir yüzyıl kadar kalabilir, bu demektir ki dünyamız önümüzdeki yıllarda da ısınmaya devam edecektir. Sıcaklık arttıkça, iklim ve dünya sistemi üzerinde ciddi değişikliklerin olma ihtimali de artmaktadır. İklim değişikliğinin tam etkilerini tahmin etmek zor olsa da, açık olan bir şey var ki o da alışık olduğumuz iklimin, geleceği tahmin etmek için artık güvenilir bir rehber olmadığıdır.

İklim değişikliğinin nedeniyle karşı karşıya olacağımız riskleri azaltabiliriz. Sera gazı kirliliğini azaltacak seçenekleri seçerek ve devam eden değişimlere hazırlanarak, iklim değişikliğinden dolayı riskleri azaltabiliriz. Bugün yapacağımız seçimler çocuklarımızın yaşadığı ve torunlarımızın yaşayacağı dünyayı şekillendirecektir.

Bir Fark Yaratabiliriz:
Evinizde, yolda, iş yerinizde sera gazlarının salınımını azaltacak adımlar atarak iklim değişikliği ile ilgili riskleri azaltabilirsiniz. Atacağınız adımların çoğu para tasarrufu sağlayacağı gibi; yürüyerek veya bisikletle işi gitmek gibi adımlar sağlığınıza olumlu katkı yapabilir.

Yararlanılan Kaynaklar:
EPA Climate Change Basics
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


 

Ekli dosyalar

  • -4- Iklim Degisikligi.doc
    115,5 KB · Görüntüleme: 20
Hocam merhaba,
İklim değişikliğine yönelik yukarıdaki açıklamanızı okudum, fakat bunu 4.1 ve 4.2 ye eklenmesi noktasında gerekli dokümanı oluşturamadım. Elinizde konuyla ilgili oluşturulmuş örnek çalışma var mı, buna göre kendi işletmemize uyarlamamız daha kolay olacaktır. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
 
Hocam firmamıza ait;
4.1 Organizasyonu ve Bağlamını Anlamak
4.2 İlgili Tarafların İhtiyaç ve Beklentilerini Anlamak

kısmını aşağıdaki belge 1 ekinde görebilirsiniz. İklim değişikliği konusu yeni olduğu için çok bir şey yapamadık (otomotiv sektöründe hizmet vermekteyiz). Konuyla ilgili yardımcı olmanız açısından tekrar teşekkürler.
 

Ekli dosyalar

  • Belge1.docx
    30,6 KB · Görüntüleme: 4
Boran SaylıBoran bey, yolladığınız dokümana baktım genel anlamda güzel fakat bazı aksiyonlar eklediğinizi gördüm, güneş enerjisine geçildi gibisinden. Bu bilgilere bağlam kısmında gerek yok çünkü bağlam aslında şirketinizin stratejisini çiziyor genel anlamda.

"XYZ A.Ş., çevresel sürdürülebilirliği ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerin minimize edilmesini stratejik öncelikleri arasında kabul eden bir otomobil parçaları üretim firmasıdır. Bu bağlamda, ISO 14001:2015 standardına, endüstriyel standartlara ve yerel yasal gerekliliklere uygun bir Çevre Yönetim Sistemi (ÇYS) oluşturmayı ve sürekli iyileştirmeyi taahhüt eder."

Yukarıdaki cümle örneğin iklim değişikliğini oldukça güzel kapsıyor. Karbon azaltımına ilişkin beklentiler ve hedeflerde dahil ederseniz fazlasıyla yardımcı olacaktır. Karbon azaltımına yönelik ne tür çalışmalar yapılıyor firmanızda bilmiyorum fakat bu konu gerçekten geniş bir konu ve onlarca belkide yüzlerce parametreyi dikkate aldığınızı göreceksiniz.
 
Fatih Hocam merhaba,
Belirtmiş olduğunuz açıklama içerisinde sadece ISO 14001 standardını yazmamız yeterli mi yoksa diğer standartlara da atıfta bulunulması gerekir mi?
 
Boran SaylıEğer entegre bir yönetim sisteminiz varsa tahmin ediyorum bağlamda entegre yönetim sistemi el kitabındadır. Bu senaryo için aşağıdaki şekilde güncelleyebilirsiniz. Eğer her standart için ayrı el kitabı hazırladıysanız bağlamıda ayrı tutmakta fayda olacaktır.

"XYZ A.Ş., çevresel sürdürülebilirliği ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerin minimize edilmesini stratejik öncelikleri arasında kabul eden bir otomobil parçaları üretim firmasıdır. Bu bağlamda, ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 standartlarına, endüstriyel standartlara ve yerel yasal gerekliliklere uygun bir Entegre Yönetim Sistemi oluşturmayı ve sürekli iyileştirmeyi taahhüt eder."
 
Üst