Irata 'mı Sprat 'mı?

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.136
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Sprat ve Irata ticaret birlikleri iple erişim eğitimi, metodolojisi ve güvenliği ile ilgili endüstri birliği standartlarının geliştirilmesine adanmış profesyonel kuruluşlardır. Her iki örgüt yüksekte çalışma ve iple erişim işleri için benzer yöntemleri ve standartları vardır.
  Irata, Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği, offshore petrol ve gaz sektöründe bakım sorunları çözmek için, 1980 sonlarında İngiltere’de kuruldu.Irata 200 üye şirket ve yeryüzündeki her kıtada elliden fazla ülkede tescil 40000 iple erişim teknisyeni vardır.

  Sprat Kuzey Amerika’da iple erişim teknikleri kullanan şirketlerin ve operatörlerin giderek artan sayıda ihtiyaçlarını karşılamak için 90’lı yıllarda kurulmuştur. 2001 yılından bu yana, şirketler ve devlet kurumları ve binlerce iple erişim teknisyeni bu standartı onaylanmıştır.

  İple Erişim teknisyenleri ve üye şirketleri, sıkça kendi dernek erdemlerini över. Sıkça Irata teknisyenleri kendi üstünlüğünü iddia eder bu yüzden Sprat teknisyenleri Irata teknisyenlerini elitist olmakla suçlamaktadır.

  Bu Durum eski bir Kung-Fu filmi repliğini bize hatırlatır. “Senin kaplan tekniğin benim Ejderha tekniğim ile boy ölçüşemez.”

  IRATA VE SPRAT TEKNİKLERİNİ NASIL KARŞILAŞTIRABİLİRİZ?

  Uzun zamandır bir SPRAT üyesi şirketiz ve görece olarak yeni bir IRATA üyesi şirket olarak, son birkaç yılda SPRAT/IRATA her ikisine de sahip iple erişim teknisyenlerini de kullanıyoruz. Bu sebepten ötürü iki iple erişim birliği arasındaki farkları açıklayabileceğimizi düşünüyoruz.

  Irata ve Sprat teknikleri çok benzer. Benzer yönleri farklı yönlerinden daha fazla. Eğitim süreleri yaklaşık olarak aynı zamanı almaktadır.

  Level 1 seviyesinde iki sistemde temel olarak aynıdır, temel fark SPRAT teknisyenleri yapay tırmanış tekniğini Level 2 olunca öğrenirler. IRATA Level 2 de pek çok kurtarma tekniğini öğreterek gene başı çeker ama bu fark Level 3 seviyesinde dengeye oturur.

  IRATA ve SPRAT teknisyenler arasındaki temel farklar seviyeleri ve sistem kapsamında eğiticilerin gereksinimleri arasındaki şartlarla ilişkisi vardır. Öncelikle tüm eğitimler sadece IRATA üyesi eğitim firmaları tarafından sunabilir ve eğitim Irata şartlarına uygun olarak, bir Level 3 Irata teknisyeni tarafından yapılması ZORUNLUDUR. Bunun aksine herkes SPRAT eğitimi verebilir. Seviye atlamak için zorunlu süreler IRATA ve SPRAT için yarı yarıyadır. (SPRAT 6 Ay ve 500 Saat , IRATA 12 Ay ve 1000 Saat)

  Her iki standartları çok benzer tekniklerini öğretmekle birlikte, SPRAT yaygın olarak Kuzey Amerika’da tanınmış olmasına rağmen, IRATA eğitimi dünyada en çok tanınandır. IRATA 200 üye şirketi ve yeryüzündeki her kıtada elliden fazla ülkede tescil 40000 teknisyeni vardır. Buna karşılık SPRAT “Şirketleri temsil eden binlerce iple erişim teknisyeni vardır”

  IRATA vs SPRAT
  Seviyesine Göre Tekniklerinin Karşılaştırılması

  1.png

  ÜYE FİRMALAR

  SPRAT ve IRATA arasındaki temel fark aslında bireysel iple erişim teknisyenleri becerilerden daha çok şirket şartları arasındaki farklardır. IRATA daha kontrollü bir sistemi temsil etmektedir. Üye şirketler sadece IRATA iple erişim teknisyenlerini kullanmak zorunluluğu vardır. SPRAT üyesi şirketler böyle bir kısıtlama altında değildir. Bir IRATA üyesi firma olmak için size Irata tarafından belirlenen tüm gereksinimleri karşılamış olmak ve devam eden IRATA denetimleri tamamlamak zorundadır. SPRAT üyesi şirket olmak için yapmanız gereken tek şey üyelik ücret ödemektir.

  IRATA vs SPRAT
  Üyelik için gereksinimlerine göre karşılaştırılması ( Genel)
  2.png
  Kaynak : Recep Demirçapa
   
  Musa Kamil Ekin ve Enver Çığşar bunu beğendi.
 2. Enver Çığşar

  Enver Çığşar Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  360
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma:
  SASA Polyester San. A.Ş
  Neden bu eğitimler çok pahalı
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.136
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Tüm dünyada geçerli eğitimler. Eğitimi veren kuruluşlar marka olmuş artık ve foğal olatak bunu kullanıyorlar.
   
  Enver Çığşar bunu beğendi.