Iş Arama Ve Mülakatlar...

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İş aramak, her sektörde olduğu gibi iş güvenliği alanında da zor bir süreçtir. Uzman olmadan önce çevreden ve iş güvenliği kursu tarafından çok rahat iş bulacağınız, işi sizin seçeceğiniz söylenir ancak gerçekler öyle olmayacaktır.

  En iyi çalışma şekli hangisidir ?
  İş güvenliği uzmanı olarak 3 farklı şekilde çalışabilirsiniz;


  • Tek bir firmada tam zamanlı olarak,
  • OSGB’de firmanın görevlendirdiği işyerlerine giderek,
  • Bireysel, kendi firmalarınızı bularak.
  İş aramaya başlamadan önce ne tür bir çalışmaya uygun olduğunuza karar vermeniz gerekir.

  Tek firmada tam zamanlı çalışmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Yeni bir uzman olmanız nedeniyle sizi tam zamanlı çalıştırmayı düşünen bir firmada karşılaşacağınız tehlikeli ortam sayısı azdır ve sadece tek sektöre konsantre olursunuz. Bu da işi öğrenme süresinde size avantaj sağlar. Ancak firmanın bakış açısına göre zaman içerisinde çalışma temponuz azalabilir. Birkaç yıl sonra sadece tek sektör hakkında bilgi sahibi olursunuz.

  OSGB’de çalışmak ise daha çok her şeyden biraz bilmek ve çok gezmekten hoşlananların yapabileceği çalışma şeklidir. Normal bir OSGB, sizi en az 15-20 farklı iş yerine görevlendirecektir. Her iş yerinin evrakları, saha uygulamaları, eğitimleri farklı olacağından hepsine ayrı ayrı yoğunlaşmak zor olacaktır ancak çok farklı sektörlerde tecrübe sahibi olmak da avantaj olacaktır.

  Bireysel çalışmak, yeterli müşteri firma portföyüne sahip uzmanlar için en avantajlı çalışma şeklidir. Tam olarak verimli olabileceğiniz kadar firma ile anlaşır, kendi tercih ettiğiniz sektörlerde çalışırsınız. Bu şekilde diğer çalışma şekillerinden daha yüksek kazanç elde etme şansınız da vardır. Burada önemli olan uzmanlık yapacak firmayı bulup ikna edebilmek, anlaşabilmektir.

  İş Aramak
  Hangi çalışma şeklinin size uygun olduğuna karar verdikten sonra işiniz daha da kolaylaşır çünkü diğer firmaları hızlıca elersiniz. İş güvenliği uzmanı olarak diğer uzmanlık dallarında olmayan imza sorumluluğunuz vardır. İş arama sürecinde buna çok dikkat etmelisiniz zira normalin üzerinde ücret veren bir inşaat firması yerine ortalama bir ücret alarak bankanın genel merkezi gibi ofis ortamında çalışmak daha mantıklı olabilir. Zira iş güvenliği konusunda tecrübe çok önemlidir.

  İş güvenliği uzmanı iş ilanlarına bakarken mutlaka detaylı bilgi veren firmaları ön plana almalısınız. Bir çok firma diğer ilanlarda gördüğü özellikleri kendi ilanına kopyalar, konudan haberdar değillerdir.

  Mülakatlar
  Mülakata davet eden firmalarla iş görüşmesine gittiğinizde konuşulması gereken konuların başında firmanın iş güvenliğine bakış açısıdır. Görüşme sırasında mümkünse sadece insan kaynakları yetkilisiyle değil, işe başlarsanız birlikte çalışacağınız iş güvenliği sorumlusu veya koordinatörü ile de görüşmeyi talep etmelisiniz.

  [​IMG]


  Onlar size bazı sorular sorarken siz de firmanın daha önce iş güvenliği ile ilgili ne tür uygulamalar yaptığını sorabilir, bulunduğunuz ortamda acil çıkışların ve yangın söndürücülerin düzenine bakabilirsiniz. Bunlar firma hakkında size bazı ipuçları verebilir. Yaklaşık 3 yıldır iş güvenliği ile ilgili en temel şeyleri bile yapmamış bir firma, sizi işe aldıktan sonra da yapmayacaktır.

  Mülakatlara gitmeden önce ne istediğinizi, sektörün ortalama ücretlerini, kendi çalışabileceğiniz maddi ve sosyal şartları iyi belirleyin ve bunlardan çok fazla taviz vermeyin.


  9 Şubat 2016
  http://www.isgnedir.com/is-arama-mu...l&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer
   
  alime bunu beğendi.