Iş Ekipmanlarında Bakım Ve Periyodik Kontrol Arasındaki Fark

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.131
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Soru: Merhaba Recep Bey. “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde periyodik kontrol raporunda olması gereken konular belirtilmiş.Bildiğiniz üzere ekipmanların bir de periyodik bakımları yapılmakta ve bakım formu düzenlenmekte.Yönetmelikte bakım formu hakkında bir standart yok sadece periyodik kontrol raporu için var. İşyerindeki ekipmanların hem bakım formları hem de yönetmeliğin belirttiği kriterde periyodik kontrol raporu olmak zorunda.Sadece bakım formu ya da sadece periyodik kontrol raporunun olması yeterli olmuyor.Yönetmeliği bu şekilde yorumladım.Burdaki yaklaşımım doğru mudur? Saygılarımla.

  Cevap: İyi günler sizin de dile getirdiğiniz gibi İş ekipmanları yönetmeliğine göre kompresör, forklift, asansör, havalandırma, hidrant sistemi, vb. ekipmanların hem bakımı hem de periyodik kontroller yapılması gerekmektedir. Genellikle işyerlerinde ekipmanın bakımı ile periyodik kontrolü birbirine karıştırılmaktadır. Bakım işlemi ekipmana yapılan her türlü temizlik, ayar, parça değişikliği, yenileme gibi işlemlerdir. Periyodik kontrol ise ekipmanın düzgün çalışıp çalışmadığının testidir. Bakım işlemi imalatçı tarafından veya standartça belirlenen şekilde yetkili servis veya işyeri tarafından yapılabilirken, Periyodik kontrol ekipmanla ilgili branşlardan mühendis, tekniker ve yüksek teknikerler tarafından yapılır.

  Bu duruma örnek olarak en uygun arabalarımızın bakım ve muayenelerini verilebiliriz. İş ekipmanlarında ki “bakım” işlemi arabalarımızın tamircide veya serviste yapılan tamir işlemi, yağının ve belli parçalarının değiştirilmesi işlemi olarak değerlendirilebilir. İş ekipmanının “periyodik kontrolü” yılda bir veya iki yılda bir yapılan arabaların muayenesine benzetilebilir. Bakım ekipmanın güvenli olmasını sağlarken periyodik kontrol ekipmanın güvenli olduğundan emin olmamızı sağlar.

  Yaptığımız denetimlerde iş ekipmanlarının periyodik kontrol raporlarında en sık “Sonuç ve Kanaat” bölümünde hata yapıldığını görmekteyiz. “Sonuç ve Kanaat” bölümünde İş Ekipmanları yönetmeliğine göre periyodik kontrole tabi tutulan iş ekipmanının varsa tespit edilen ve giderilen noksanlıklar açıklanarak, bir sonraki periyodik kontrole kadar geçecek süre içerisinde görevini güvenli bir şekilde yapıp yapamayacağı açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Ama çoğu zaman “Sonuç ve Kanaat” bölümünde tespit edilen noksanlıkların giderilmesi ön şartıyla kontrol edilen ekipmanın güvenli olduğu dile getirilmekte ve bu ibare mutat olarak bütün formlarda yer almaktadır. Bilindiği gibi bazı noksanlıklar hayati önem arz ederken bazıları küçük önlemlerle hemen giderilebilir. Mesala forkliftin freninin çalışmaması ile işaretlemelerin eksik olması aynı derecede tehlike arz etmez. İşaretler olmaksızın forklift çalışabilir ama freni olmaksızın kullanılması büyük tehlikedir. Bu sebepten ötürü “sonuç ve kanaat” bölümünde an itibariyle kontrolü yapılan ekipmanın kullanılmasının güvenli olup olmadığı net bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir.

  İş Ekipmanları için Periyodik Kontrol Raporu Alınması“ ve “Periyodik Kontrollerde Akreditasyon

  başlıklı yazımızda daha detaylı bilgi bulunmaktadır.

  Kaynak : http://www.recepguner.com/wp/index.php/periyodik-bakim-kontrol/
   
  Musa Kamil Ekin ve Enver Çığşar bunu beğendi.