Iş Güvenliği Için Çelik Yapılarınızı Projelendirin

Konu, 'Sistem Kurulumu ve Denetimler' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]

  Fabrikalar başta olmak üzere taş ocakları, maden ocakları, şantiyeler vb. çalışma alanlarında gerek iş verenler gerekse çalışanlar tarafından o anki ihtiyacı karşılayacak bir çok yapı yapılmaktadır. Hız ve yeniden kullanılabilir olduğundan dolayı bu yapılar genellikle çelikten yapılmaktadır.

  Fakat iş kazalarını incelediğimiz zaman çok sayıda iş kazasının projesiz yapılan bu yapıların statik olarak taşıyıcı özelliğini kaybetmesi yada aşırı yüklenmesinden kaynaklandığı görülmektedir.

  Yapılan incelemeler neticesinde en çok iş kazasının projesi olmayan;


  • Çelik batar katlar
  • Çelik asma katlar
  • Çelik platformlar
  • Vinçler ( vinçli yapılar )
  • Çelik çatılar
  • Çelik sundurmalar

  sistemlerde meydana geldiği tespit edilmiştir.

  Özellikle fabrikalarda, taş ve maden ocaklarında ve şantiyelerde çalışmakta olan iş güvenliği uzmanlarırisk değerlendirmelerine çalışma alanlarındaki özellikle çelik yapıların projelerinin olup olmadığının kontrol edilmesini sağlayacak bir madde eklemelidirler.

  Nitekim iş müfettişleri denetimleri esnasında çalışma alanlarında kullanılan çelik batar katların, çelik asma katların, çelik platformların, vinçlerin ( vinçli yapıların ), çelik çatıların, çelik sundurmaların v.b. çelik yapıların projesinin olup olmadığını kontrol etmekte, eğer bu projeler yoksa cezai işlem uygulamaktadırlar.

  İşyerlerin de yukarıda belirtmiş olduğumuz projesi olmayan çelik yapılardan kaynaklı iş kazalarında iş güvenliği uzmanlarıda sorumlu tutulmaktadır. Bundan dolayı iş güvenliği uzmanlarına önerimiz risk değerlendirmelerine çalıştıkları alanlardaki yapıların (yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerden dolayı özellikle çelik sistemlerin) projeleri olup olmadığını sorgulayan bir madde eklemeleridir. Eğer projesi olmayan yapılar varsa bu yapıların statik analizi ve projesi yapılmadan kullandırılmamasıbüyük önem arz etmektedir.

  http://izmircelikproje.com/is-guvenligi-icin-celik-yapilarinizi-projelendirin/
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.