• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Iş Güvenliği Ile Ilgili Pozisyonlar Nelerdir?

İş Güvenliği İle İlgili Pozisyonlar Nelerdir?
20 Mayıs 2015

460620-3-4-3cba6.jpg

İş Güvenliği Danışmanı
Sağlık ve güvenlik danışmanları, mevcut sağlık ve güvenlik mevzuatları ile kamu ve özel kuruşlar içinde sağlık ve güvenlik standartlarını oluşturur, geliştirir ve sürekliliğini sağlar.

Tipik Sorumluluklar

• Çalışanları, alt işverenleri(taşeron) ve genel kamuyu korumak için programlar geliştirmek
  • Çalışma metotları ve prosedürlerinin, güvenlik standartlarıyla uyumunu sağlamak için değerlendirmek
  • Politika ve prosedürleri yazmak/değerlendirmek
  • Alt işverenlerle istişarelerde bulunmak ve uyum denetimlerini yürütmek
  • Güvenlik eğitim programlarını geliştirmek, idame ettirmek, sunmak
  • Vaka/kaza araştırma ve soruşturmalarına yardım etmek
  • Önemli kayıp, yaralanma veya ölümlerin meydana geldiği olayların soruşturmalarını yürütmek
  • Acil müdahale ekiplerini izlemek ve denetlemek

Tipik Nitelikler

• Yasal mevzuat ve kurallar hususunda kapsamlı bilgi
  • Çalışılacak bölgeye özgü ANSI, NFPA, DOT, ISO, EN, TS gibi standart ya da düzenlemeler hususunda bilgi
  • ÇSG disiplini konusunda güçlü bir teknik arka plana sahip olmak (Yasal uyum, ÇSG denetimleri, atık karakterizasyonu / minimizasyonu, hava izinleri vb.)
  • Sağlık, çevre ve fiziksel tehlikeleri tanımak
  • İş çevresi ile ilgili olduğunu doğrulamak için yazılı prosedürleri, güvenlik planlarını, sözleşmeleri analiz etmek
Tipik Eğitim

• Mühendislik, inşaat veya güvenlik ilgili bir alanda lisans derecesi
  • İş güvenliği uzmanlık sertifikasına sahip olmak
İş Güvenliği Müdürü

İş güvenliği müdürü iş kazalarını önlemek için çalışır. Herhangi bir düzeltici veya önleyici önlem uygulanmadan önce sağlık ve güvenlik açısından değerlendirmesi gerekir veya ona ‘Risk Yöneticisi’ de denebilir.

Rapor yazmak iş güvenliği müdürlerinin ana parçasıdır. Her işyeri değerlendirmesi detaylı bir şekilde kayıt edilmek zorundadır. Bir yasaya uymak veya işyeri içinde belirlenmiş bir güvenlik sorunu çözmek için yapılan bir koruyucu kararın nedenini raporlarıyla açıklamak zorundadırlar

Tipik Sorumluluklar

• Yasal mevzuata uymak için prosedürler, sistemleri politikalar oluşturmak ve izlemek
  • Aylık güvenlik toplantıları gerçekleştirmek
  • Kök nedenleri belirlemek ve çözmek için denetim bulgularını ve vakaları gözden geçirmek
  • Güvensiz ve uygun olmayan durum ve uygulamaları çözmek
  • Yeni eğitim ihtiyaçlarını belirlemek, geliştirmek, koordine etmek
  • İş çevresini analiz etmek, değerlendirmek, gözden geçirmek
  • Tüm güvenlik ve sağlık konularında şirkete danışmanlık ve uzman tavsiyesi sağlamak
Tipik Nitelikler

• Güçlü sözlü ve yazılı iletişim standartları
  • Değişiklikleri kolaylaştırma, prosedür ve politikaları uygulama ve geliştirme yeteneği
  • Güçlü üretim güvenliği ve uyumlu uygulamalar yeteneği
  • Güçlü yasal gereklilikler bilgisi
  • Analizi, deneyim kombinasyonuna dayalı iyi karar alma yeteneği, mesleki yargı
  • Araştırma, bir araya getirme, toplama ve soyut verilerin derlenmesi uzmanlığı
  • Microsoft Word, Excel, Powerpoint ve Access kullanımında yetenekli
Tipik Eğitim

• İş güvenliği/Endüstriyel Güvenlik ya da mühendislik benzer bir alanda lisans derecesi
  • A sınıfı iş güvenliği uzmanlık sertifikasına sahip olmak
İş Güvenliği Uzmanı

İş güvenliği uzmanı, işyerindeki zararlı durumların azaltılması, önlenmesi, elimine edilmesinden sorumlu kişidir. Sağlık ve güvenlik danışmanları, mevcut sağlık ve güvenlik mevzuatları ile kamu ve özel kuruşlar içinde sağlık ve güvenlik standartlarını oluşturur, geliştirir ve sürekliliğini sağlar.

Tipik Sorumluluklar

• Çalışma prosedürleri ve çevresinin çeşitli tipte analizleri
  • Sağlık ve güvenlik konularında mevzuatın uyumu için işyerini denetleme
  • Çalışanların yaralanması ve hastalanmasının önlenmesi için programlar tasarlamak
  • İşyerinde biyolojik, radyolojik, fiziksel ve kimyasal tehlikeleri tanımlamak
  • Analiz için potansiyel toksik malzemelerden örnek toplamak
  • İşyeri çevresini ve ekipmanlarını yasal ve standart gereklerini sağlanması için denetim/değerlendirme yürütmek
  • Potansiyel tehlikeli çalışma koşullarından çalışanları korumak için önlemler tavsiye etmek
  • Nedenlerini belirlemek için kazaları araştırmak ve nasıl önlenebileceğini belirlemek
  • Çalışanların bir acil durumda nasıl davranacakları konusunda programlar geliştirmek
Tipik Nitelikler

• Çalışanlar ve yönetim ile güvenlik talimatları ve endişeleri ile ilgili iletişim kurmak
  • İşyerinde olası tehlikelerin test örneklerini toplamak için tekniker ile çalışmak
  • Karmaşık test ekipmanları ile çalışma yeteneği ve teknoloji kullanma
Tipik Eğitim

• Bazı pozisyonlar endüstriyel hijyen, sağlık fiziği veya ilgili konularda yüksek lisans derecesi gerektirir
  • A, B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanlık sertifikasına sahip olmak
Bu üç pozisyon haricinde aşağıdaki gibi başka pozisyonlar da mevcut. Ancak kanımca yukarıdaki üç pozisyonun özellikleri aşağıdakilerden herhangi birini yapmanıza engel olmasa gerek.

İş güvenliği koordinatörü:
Ekip üyelerinin ve yapılan işin koordinasyonundan sorumlu kişilerdir. OSGB’ler bu tarz kişileri bünyelerinde bulundurmaktalar.

İSG eğitmeni:
İSG eğitimi yetişkin eğitimi (androgoji) olduğundan ayrı bir uzmanlık dalı olacak gibi görünüyor. Tehlike iletişim eğitimi, güvenlik prosedürleri, bakım işleri vb. eğitimler gibi geniş bir yelpazede çalışılabiliyor.

Güvenlik direktörü:
Bir çok şirkette, güvenlik profesyonellerinin başıdır ve üst yönetime raporlama yapar.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!