Iş Güvenliği Uzmanı Için Yardımcı Görevlendirmek

Konu, 'Yasal Gereklilikler' kısmında Homeland tarafından paylaşıldı.

 1. Homeland

  Homeland isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  çsgb
  Kamuda çalışıyorum. İş Güvenliği Uzmanı için dışardan hizmet satın alıyoruz. Yeni çıkan yönetmeliğe göre mevcut isg uzmanına yardımcı olarak kurumda görevlendirilebilirim. Görevlendirildiğim taktirde, mevcut isg uzmanı ile toplam çalışma süresini paylaşacakmıyız. Yoksa asıl isg uzmanının çalışma süresi değişmeden belirlenen bir saat karşılığımı çalışabilirim. Bu süre ne kadar olabilir, neye göre belirlemek gerekir? ödemeye tabimidir.. İSG Katip sistemine kayıt yaptırabilir miyim? http://www.recepguner.com/index.php/igu-yardimci/
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.131
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Recep bey,

  Rica etsek makalelerin tamamını yayınladıktan sonra kaynak yazar mısınız en alta? Siteniz zaten birçok kişi tarafından takip edilmekte ve refere edilmektedir.

  Bu nedenle bu talepte bir mahsur görmüyorum.
   
 3. Homeland

  Homeland isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  129
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  çsgb
  Yapılan iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinde kurumsal bir yapılanması olmayan çoğu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bütün faaliyetlerin tamamen iş güvenliği uzmanın sorumluluğuna bırakıldığı ve iş güvenliği uzmanının tek başına yeterli olmadığı görülmektedir. Özellikle bu durumdan dolayı iş güvenliği uzmanı yönetmeliğinde yapılan değişiklikle işveren iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından birini iş güvenliği uzman yardımcısı olarak görevlendirebilecek. Burada bir parantez açarak her ne kadar yönetmelik değişikliğinde ortaya net bir şekilde koyulmuş olmasa da şunu açıklamak yerinde olacaktır. İşverenin görevlendirmiş olduğu iş güvenliği uzman yardımcısı işyerinin alması gereken iş sağlığı ve güvenliği hizmet süresinden düşülmeyecektir. İşveren eğer birden fazla iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda kalırsa sadece tam süreli olarak görevlendirmesi gereken iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterli olacaktır. İSG Katip sistemi üzerinden şu an bir bildirim yapmaya gerek yoktur. Yardımcının görevlendirilme süresi ile ilgili şu an bir düzenleme yok ama mümkün olduğu kadar işyerinde uzmanın eli, gözü, kulağı gibi uzmanın yeterli olmadığı yerlerde bulunması gereklidir. Uzman yardımcısı olarak yapacağınız hizmetin karşılığında tabi ki bir ödeme yapılmalıdır. Bunun miktarı Kurum tarafından belirlenir. Daha önce yer verdiğimiz “İş Güvenliği Uzmanı Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?“ isimli yazımızda söz konusu durumla ilgili bilgiye yer vermiştik. Oradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
   
  Musa Kamil Ekin ve Fatih Özcan bunu beğendi.