Işçinin Haklı Nedenle Derhal Fesih Hakkı

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.221
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Madde 24 – Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir

  Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
  b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
  9 Yargıtay HD Kararının 07/03/2007 Tarih ve E.2006/22210-K.2007/6065 sayılı Kararında işveren tarafından hakarete uğrayan işçinin iş akdi fesh edilmiş,işçiye kıdem ,ihbar vb haklara ödenmemiştir.

  Bunun karşılığında mağdur olan işçi açtığı davayı kazanarak yasal haklarını elde etmiştir.

  “Davacı, iş akdinin davalı işveren tarafından haksız olarak feshedildiğini ileri sürerek kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin hüküm altına alınması istemiştir. Davalı, davacının kendisinin ayrıldığını savunmuştur. Mahkemece, davacı işçinin kendi isteği ile ayrıldığı gerekçesi ile isteklerin reddine karar verilmiştir. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, davalı şirketin işveren vekili tarafından davacıya yapılan tartışma neticesinde “defol git” diye hitap ettiği, dolayısı ile iş akdinin davalı tarafça haksız olarak feshedildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda davacı işçinin hak edeceği kıdem ve ihbar tazminatı miktarları uzman bilirkişi tarafından belirlenerek anılan isteklerin hüküm altına alınması gerekirken yazılı şekilde reddine karar verilmesi hatalıdır.’’

  O halde işçi 24 Maddenin/II. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri alt bendi olan (b) esas alınırsa işçi haklı nedenle iş akdini fesih edebilir.

  İşverenin işçinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söylemesi karşısında çalışan suskun duramaz.

  Bu da çalışan tarafından haklı fesih’i gündeme getirecektir.

  http://www.muhasebenetwork.com/isci...lculu-davranmazsa-kidem-tazminatini-oder.html