Işçinin Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Kasım 2012 döneminden itibaren meslek kodu uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda çalışanların mesleği ile ilgili meslek kod listesinden uygun olan meslek kodunun seçilerek sigorta girişlerinin yapılması, hizmet bildirgelerinde de bu meslek kodu ile bildirgelerin verilmesi gerekmektedir.

  İşe giriş menüsünde bulunan işe giriş güncelleme ekranından her zaman işçinin meslek kodu değiştirilebilmektedir. Doğru olan meslek kodu seçildikten sonra ekranda güncelle alanına basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemden dolayı herhangi bir ceza uygulanmayacaktır. Sadece size tavsiyem yapmış olduğunuz bu güncelleme işleminden sonra kullanmış olduğunuz paket programda da bu meslek kodunu güncellemeniz olacaktır. Zira işe giriş bildirgesinde güncellemeyi yapıp hizmet bildirgesinde eski meslek kodu ile vermeniz tutarsız bir işlem olacaktır.

  İşçi kendi mesleği üzerinde çalışmak istiyorsa, elinde mezun olduğu okulun belgesi, mesleki yeterlilik belgesi varsa ve çalıştığı yerde bu meslekler üzerine kadro varsa bu hakkı işverenden talep edebilir.

  http://www.muhasebenetwork.com/iscinin-meslek-kodu-nasil-degistirilir.html
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih Özcan bunu beğendi.