Isg Gelişim Dergisi 3.sayisi

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
DEĞERLİ OKURLARIMIZ

Dergimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürü borç biliriz. Dergimizin yasal hale getirme prosedürlerinde sona yaklaştık.
Ülkemizdeki yasal düzenlemelerin çok iyi seviyelerde olmasına rağmen denetim eksikliği, umursamamazlık insan hayatına yeterince önem verilmemesi vb. unsurlardan kaynaklanan kazaların sayısında azalma bir türlü sağlanamamaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre Nisan ayında en az 145,yılın ilk dört ayında ise en az 586 işçi yaşamını yitirdi. Maalesef iş kazalarına bağlı ölümlerde Avrupa birincisi dünya üçüncüsüyüz. İş güvenliği faaliyetleri, işletmelerin faaliyetlerinden birisi olmakla birlikte diğerlerinden farklıdır.Odak noktası insan hayatı ve işletme güvenliğidir. Ayrıca isg çalışmaları her faaliyetin ve her bir bölümün parçası niteliğindedir. İş güvenliği ek iş olarak görülmemeli meslek olarak ele alınmalıdır.İş güvenliği profesyonellerinin yasal ve sosyal haklarında iyileştirilmeler yapılmalıdır.
Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri
A.Ş.'nin işlettiği madende çıkan yangın ve su basması sonucu 301 madenci yaşamını yitirmişti. Bu ay büyük facianın yıl dönümü. Hepsini saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Bu gibi elim kazalar ulu önder Atatürk'ün şu sözünün doğruluğunu her daim kanıtlamaktadır.
"Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur. " M.Kemal ATATÜRK
Dergimizin bu sayısını da keyifle okuyacağınıza inanıyor bir sonraki sayımızı sabırsızlıkla bekleyeceğinizi umuyoruz.

Saygılarımızla,
İSG Gelişim Dergisi Ekibi
 

Dosyalar

Yukarı Alt