Isg Katip Hk

yolcu.bora

C Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
1 Mayıs 2017
Konu
1
Mesaj
1
Tepki
0
Merhaba ben 5 yıldır yurt dışında bir türk firmasında ç sınıfı isg uzm olarak görev yapiyom. İsg katip e 25.12.2014 tarihinde giriş yapıldı . Ancak 2 gün once baktığımda sözleşmem iptal olduğunu gördüm. Firmaya sordum. Firma tarafından iptal edilmediğini söyledi. Ne yapmam gerekiyor bütün yıllarım boşamı gitti şimdi
 

Enver Çığşar

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
1 Temmuz 2014
Konu
318
Mesaj
538
Tepki
641
Şehir
ADANA
@yolcu.bora
merhabalar belki güncellemeler yapılırken olmuş olabilir bir ara saat ten dakika ya geçmişti.
bu duruma yapacak hiçbirşey yok takip etse idiniz diyecek csgb
belki 170 arayıp bir bilgi alabilirsin
 

Ali KİLCİ

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
12 Ağustos 2014
Konu
152
Mesaj
346
Tepki
386
Şehir
İstanbul
Bora bey ALO 170 i arayarak durumu öğrenebilirsiniz ama kanaatimce SGK girişinizi (iş güvenliği uzmanı olarak yazmalı), Katip sözleşmenizi ibraz ettiğiniz taktirde onlar kim tarafından sonlandırıldığına bakıp incelemeye alabilirler. Tabi işlerine gelirse... Üzüldüm.
 

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
941
Şehir
Ankara
@yolcu.bora İSG-Katip£de iş güvenliği uzmanı olarak göründüğünüz için SGK'da meslek kodu iş güvenliği uzmanı olarak geçmelidir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA YAPILACAK BİLDİRİMLERDE MESLEK KODLARININ GERÇEĞE UYGUN OLARAK BİLDİRİLMESİMaden Mühendisleri Odasının yapmış olduğu dikkat çekici haber sonrası bizlerde İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonellerinin İster Bireysel,ister Firma yada OSGB bünyesinde çalışmaları durumunda İşverenlerin mutlaka SGK'ya bildirimlerde meslek kodlarına uygun bildirim yapılmasına hem dikkat çekmek hemde profesyonellerin bu hususlarda dikkatli olmaları gerektiğini düşünmekteyiz.Aşağıdaki linkten meslek kodlarına ulaşabilirsiniz.Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 51 inci maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun 102 nci maddesine;

"n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır." hükmü eklenmiştir.

İlgili hüküm gereği işverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak bildirimlerde meslek kodlarının gerçeğe uygun olarak bildirilmesi gerekmektedir. Odamız üyesi maden mühendislerine ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu meslek kodları şu şekildedir:


5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun 102 nci maddesi gereği; işverenlerin, idari para cezası ile yaptırımı ile karşılaşmamaları için mevzuat hükümlerine uygun olarak maden mühendislerine ilişkin meslek kodlarını gerçeğe uygun olarak bildirmiş olmaları gerektiği hususunu belirtilmektedir.
 
Yukarı Alt