Işverenler; Performans Yönetmeliği Yapmayın Unutmayın!

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İşten çıkarılma sebeplerinden biri de, çalışanın performans düşüklüğüdür.

  Performans düşüklüğü kanıtlanabilirse geçerli fesih nedenidir.

  Feshin geçerli nedene dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir.

  Bu itibarla her işyerinizin performans yönetmeliği ve talimatı olmalı!

  Çalışanların performans verilerinin adil ve objektif kriterlere göre değerlendirilmeleri bu yönetmelik ve talimata göre yapılması gerekir.

  Bu nedenle performans yönetmeliği ve talimatınız yoksa; yapın ve çalışanlarınıza imzalattıktan sonra, özlük dosyalarına koyun.

  Şimdi, konuyla ilgili Yargıtay Kararını okuyalım “Davacı, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini istemiştir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 20/2 maddesine göre feshin geçerli sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir. İşçi, feshin başka bir sebebe dayandığını iddia ettiği takdirde, bu iddiasını ispatla yükümlüdür. Somut olayda; davacı KOBİ portföy yöneticisi olarak çalışmıştır. Davacının iş sözleşmesi 2011 ve 2012 yılı performans değerlendirme formlarındaki veri düşüklüğü sebeplerinden ötürü feshedilmiştir. Dosyaya sunulmuş olan performans yönetmeliği ve talimatı mevcuttur. Yapılan bilirkişi incelemesi her ne kadar performans verilerini değerlendirmişse de bu veriler ve uygulanma sistemi ile tebliğinin söz konusu talimatlara uygunluk taşıyıp taşımadığı inceleme konusu yapılmamıştır. Fesih sebebine göre yapılan inceleme uyuşmazlığı aydınlatmaya yeterli olmamaktadır. Dosyanın aynı bilirkişi heyetine tevdii ile ek rapor alınmak suretiyle, davacının görevi ve yaptığı işe göre performansının incelenmesi, kendini geliştirip geliştirmediği ve değerlendirmelerin performans yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı hususunun tespit edilerek oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekir.”

  Yargıtay Kararı kaynak çimento işveren dergisi

  2014-11-17 Y.22.H.D. 2014/30045 2014/3215

  05 Ocak 2016
  http://www.muhasebenetwork.com/isverenler-performans-yonetmeligi-yapmayin-unutmayin.html
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.