Işyerindeki Kanser Yapıcılar Için Kampanya

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]

  AB’nin 28 ülkesinde kanser yılda 100 binden fazla işle ilgili ölüme neden olmakta. Yeni bir kampanya bu konuyla ilgili önemli bir davette bulunuyor.

  Avrupa Sendikalar Konfederasyonu(ETUC) işle ilgili kanserler konusunda bir çağrıda bulundu. Buna göre, AB ülkelerinden, kanserden korunmak için kendi ülkelerinde koyduğu sınır değerleri (mesleki maruziyet sınır değeri) AB’nin koyduğu sınır değerlerle eşitlemesi isteniyor.

  AB’nin 28 ülkesinde kanser yılda 100 binden fazla işle ilgili ölüme neden olmakta veişyerlerindeki tüm maruziyetlerin %80’inden fazlasından 50 kanser yapıcı madde sorumlu.

  Buna rağmen, AB ülkelerinin her biri bu maddelerle ilgili farklı sınırlar koymakta ve aynı madde için farklı farklı değerler bulunmakta. AB sınır değerleriyle uyumlu madde sayısı ise yalnızca 5.

  İşyerlerindeki tüm maruziyetlerin %80’inden fazlasından sorumlu olan ve kampanyaya dahil olan maddelerden bazıları şunlar: dizel motor egzozu, deri tozu, formaldehit, ısıya dayanıklı seramik lifler, solunabilir kristal silika, kadmiyum ve kadmiyum bileşikleri, benzo (a) piren, krom 6 bileşikleri, etilen oksit, trikloretilen.


  Yazar: Dr. Müslüm Güney / 12 Nisan 2016
  http://www.meslekhastaligi.net/isyerindeki-kanser-yapicilar-icin-kampanya/
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.