Işyerlerinde aydınlatma

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.268
Tepki puanı
1.679
Konum
Londra
İsyerlerinde güvenli bir çalışma ortamı sağlanmasında, görsel islerin kolaylıkla yapılmasında ve uygun bir görüş alanı oluşturulmasında en önemli faktörlerden biri aydınlatmadır. Güvenli çalışma ortamının sağlanması en önemli önceliklerden biridir ve is güvenliği koşullarının iyileştirilmesi işyerinde ki tehlikelerin görünür kılınması ile sağlanacaktır. Aydınlatmanın görsel etkisinin yanında çalışanın kendini iyi hissetmesi, moralinin yüksek olması ve yorgunluk hissetmemesi gibi biyolojik ve psikolojik etkileri de bulunmaktadır.

İsyerlerinde aydınlatma is verimini de çok büyük ölçüde etkilemektedir. Aydınlatma öncelikle, yapılan is ve işlemlerde tüm detayın görülebilmesi için gereklidir. İs sağlığı ve güvenliği açısından ise aydınlatmanın isin uygulanan kalite standartlarının gerektirdiği şekilde yapılmasını ve hata oranlarının azaltılmasını sağlamasının yanında is kazalarının önlenmesinde de büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Aydınlatma açısından uygun çalışma ortamı sağlanırken mümkün olduğu ölçüde gün ışığından faydalanılmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ilerleyen bölümlerde bahsedilen aydınlatma kriterlerine uygun bir yapay aydınlatma sistemi kurulmalıdır. Gün ışığı ve yapay aydınlatma sistemlerinin birlikte, dengeli olarak kullanılması uygulanabilirlik açısından en uygun çözümdür.
 

Ekli dosyalar

  • IG1 - İşyerlerinde Aydınlatma.pdf
    127,9 KB · Görüntüleme: 36
Üst