Itfaiyecilere Ilk Kez Meslek Standardı Geliyor

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  MYK'nın sektör temsilcileriyle hazırlayarak yürürlüğe koyduğu ulusal meslek standartlarının temel amacının iş piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki niteliklere sahip ve bu nitelikleri belgelendirebilen işgücünün oluşması olduğunu vurgulayan Akbaş, "Ulusal meslek standartları iş sağlığı ve güvenliği, verimlilik başta olmak üzere ülkemizde yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu kapsamda istihdamda karşılığı olan tüm mesleklerin standartları oluşturulacak, toplam sayının 700-750 aralığında değişmesi öngörülmektedir" diye konuştu.

  Akbaş, itfaiye teşkilatlarının yangın, sel, deprem gibi acil durumlar ve doğal afetlerde insanın can ve mal kaybını en aza indirmek üzere faaliyette bulunan köklü müesseseler olduğuna dikkati çekerek, itfaiye mesleğine yeni standartlar geleceğini bildirdi.

  "İTFAİYECİ STANDARTLARINA SON ŞEKLİ VERİLECEK"

  "İtfaiye hizmetleri her an çok değişik vesile ile ihtiyaç duyabileceğimiz hayati bir alandır" diyen Akbaş, şunları söyledi:

  "MYK, diğer tüm meslek standardı hazırlama çalışmalarında olduğu gibi itfaiyecilik alanındaki çalışmaları da ilgili tüm tarafların katkı ve desteklerini verebildikleri geniş bir işbirliği platformunda yürüttü. Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği ile protokol yapılarak çalışmalar başlatılmış, bu çalışmalar bünyesinde itfaiye yapılanması bulunduran Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığının, Orman Genel Müdürlüğünün, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin ve belediye itfaiye teşkilatlarının katılım ve katkılarıyla yürütülerek tamamlandı. Hazırlanan taslak meslek standartları 162 kişi, kurum, kuruluşun resmi görüşüne sunuldu. Alınacak görüş ve eleştiriler ışığında itfaiyeci standartlarına son şekli verilecek, ulusal meslek standardı olarak Resmi Gazete'de yayımlanacak."

  http://www.memurlar.net/haber/473603/