Kablo Taşıma Sistemleri

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Kablo taşıma sistemleri; kabloların güvenilir şekilde taşınması ve dağıtılmasında, fonksiyonel ve ekonomik çözümler getirir. Her çeşit mimari detaya çeşitli aksesuar malzemeler ile kolayca uygulanabilir. Zengin askı elemanları ile çatı, tavan, duvar detaylarına kolay ve hızlı montaj olanağı sağlar. Kablo taşıma sistemleri hakkında daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz.

  Kablo kanalları; otomatik üretim hatlarında ‘‘ROLL FORMING’’ metoduyla seri olarak imal edilmektedir. E-Line UKS serisi pregalvaniz kablo kanallarının boyları, ‘’ROLL FORMING’’ metodu sayesinde miktara bağlı olarak 6 metreye kadar üretilebilmektedir. Bu sayede ek takım ve civataların sayısı azalmakta, montaj için harcanan işçilik süresi de kısalmaktadır. Pregalvaniz ve sıcak daldırma ürünleri, modern teknolojiye uygun olarak, tam otomasyonlu robotik sistemler ile üretilmektedir.

  Kablo kanal sistemleri ve askıları; otomasyona dayalı bantlarda, uluslararası standart ve yüksek kalitede üretim yapılmaktadır.
  ► Kullanım alanları ve ortam şartlarına göre farklılık göstermektedir.
  ► Talep halinde, elektrostatik boyalı ürünler de imal edilmektedir.
  ► Modern teknolojisi ve yüksek üretim kapasitesi nedeniyle,

  Pregalvaniz (İmalat öncesi sıcak daldırma yöntemiyle çinko kaplanmış malzeme)

  Pregalvaniz kaplama; Sac malzemenin üretim aşamasında sıcak daldırma yöntemi ile iki yüzeyin kaplama kalınlığı toplamı ortama 14µm çinko kaplaması ile gerçekleşir. Pregalvaniz yöntemi ile kaplanmış malzeme kesilen yüzeylerde çinko ile demir arasında katodik etkiden dolayı paslanmaya karşı korunurlar. (Maksimum 2mm kalınlığa kadar geçerlidir.)
  [​IMG][​IMG]

  Sıcak Daldırma Galvaniz

  [​IMG]
  Bu yöntem demir malzemenin çinko eriyiği içine batırılarak tüm yüzeylerinin minimum 45µm çinko kaplaması işlemidir.


  Boya

  Epoksi Boya;

  Kimyasallara direnci çok iyidir.
  ► Korozyona karşı direnci mükemmeldir.
  ► Yüzey sertliği yüksektir.
  ► UV dayanımı olmadığı için dış kullanıma uygun değildir, tebeşirleşir.
  ► Zaman içerisinde renkte sararma olabilir.
  ► Değişik parlaklıkta ve özellikle mat kolaylıkla formüle edilebilir.

  Epoksi / Polyester Boya;

  Dış etkenlere dayanımı sınırlıdır.
  ► Zaman içerisinde renkte sararma olabilir.
  ► Aşırı korosif ortam veya kimyasal etki yoksa iç mekanlarda kullanıma uygundur.
  ► Tam mat boya elde etmesi zordur.
  ► Fiziksel özellikler darbe, esneklik, çizilme gibi günlük kullanıma uygundur.

  Polyester Boya;

  UV direnci çok iyidir, dış şartlarda mükemmel dayanım sağlar.
  ► Sararmaz, renk değiştirmez.
  ► Mekanik özellikleri (darbe, esneklik gibi) çok iyidir.

  Kablo Kanal Sistemleri

  [​IMG]

  Kablo Kanalları standart ağır hizmet tipinde TSE ve ISO 10143 standartında üretilmektedir. Roll Forming yöntemiyle üretildiği için tek parça olarak 6 metre uzunluğuna kadar üretilmektedir. Standart 3 metre boyunda üretilmektedir. Tesislerde ve binalarda dahili ortamlardaki kablo tesisatlarını taşımak için tasarlanmıştır.


  Kablo Kanal Sistemleri

  [​IMG]

  Tesislerde ve binalarda özellikle dahili ortamlardaki kablo tesisatlarını taşımak için tasarlanmıştır. Saca form vermek suretiyle yük taşıma kapasitesi arttırılmaktadır. Bu sayede standart sac kalınlıklarına göre daha ince sac kullanılarak aynı yük taşıma kapasitesine sahip çok ekonomik ürünler üretilebilmektedir. Pregalvaniz veya sıcak daldırma olarak üretilebilmektedir.

  Pregalvaniz ve Boyalı Kanal Sistemleri

  [​IMG]

  Kapaklı kablo kanal sistemleri dahili ortamlardaki kablo tesisatlarında kullanılır. Pregalvaniz veya boyalı olarak üretilmektedir. Özel kilit sistemi sayesinde kapağı kolayca monte edilebilir. Modüllerin kanallara montajı oldukça kolaydır.

  Sıcak Daldırma Galvaniz Kablo Kanal Sistemleri

  [​IMG]

  Sıcak daldırma kablo kanalları, fabrika ve binalarda dahili veya harici olarak; özellikle nemli veya buharlı ortamlarda kablo tesisatlarını taşımak için tasarlanmıştır. İsteğe bağlı pregalvaniz olarak da üretilebilmektedir.

  Sıcak Daldırma Kablo Merdivenleri

  [​IMG]

  Fabrika ve binalarda dahili veya harici olarak; özellikle ıslak, nemli veya buharlı ortamlarda, özellikle dikey şaftlarda kablo tesisatlarını taşımak için tasarlanmıştır.

  Pregalvaniz ve Sıcak Daldırma Katlanabilir Merdiven

  [​IMG]

  Pregalvaniz / sıcak daldırma katlanabilir merdivenleri tek yöne katlanabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede E-Line KC serisi kablo merdivenlerine göre çok daha az yer kaplar. Sevkiyat ve depolama maliyetleri azalır.

  Tel Kablo Kanalları

  [​IMG]

  Tel Kanal sistemlerinin kafes yapısı sayesinde tel aralarından aşağı, sağa ve sola kolayca kablo çıkışı yapılabilmektedir. Paslanmaz çelik veya Elektro galvaniz kaplama olanaklı olarak üretilmektedir.

  Kablo Taşıma Askı ve Aksesuarları

  [​IMG]

  Askı sistemleri binalarda ve fabrikalarda; betonarme veya çelik yapılarda uygun olarak Busbar, Kablo Kanalı, Kablo Merdiveni vb. sistemleri taşımak üzere tasarlanmış. Taşınacak sistemin ağırlığına göre ağır hizmet ve hafif hizmet tipi askı çeşitliliği mevcuttur.

  ►► Uygulama Örnekleri

  Uygulama alanlarında büyük avantajlar sağlayan kablo taşıma sistemleri, modern teknolojisi ve yüksek üretim kapasitesi nedeniyle kablo taşımada büyük kolaylık sağlamaktadırlar.

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/kablo-tasima-sistemleri/16837#ad-image-0
   
  Orhan YILMAZ bunu beğendi.