Kaçış Yolları (av. Hüseyin Numan Bilir)

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  1. Kaçış yolları, bir yapının herhangi bir noktasından yer seviyesindeki caddeye kadar olan devamlı ve engellenmemiş yolun tamamıdır.
  Kaçış yolları kapsamına;
  • Oda ve diğer bağımsız mekanlardan çıkışlar,
  • Her kattaki koridor ve benzeri geçitler,
  • Kat çıkışları,
  • Zemin kata ulaşan merdivenler,
  • Zemin katta merdiven ağızlarından aynı katta yapı son çıkışına
  götüren yollar,
  • Son çıkış, dahildir.

  2. Asansörler kaçış yolu olarak kabul edilmez.

  3. Kaçış yollarının belirlenmesinde yapının kullanım sınıfı, kullanıcı yükü, kat alanı, çıkışa kadar alınacak yol ve çıkışların kapasitesi esas alınır. Her katta, o katın kullanıcı yüküne ve en uzun kaçış uzaklığına göre çıkış imkanları sağlanır.

  4. Kaçış merdivenleri bodrum katlar dahil bütün katlara hizmet verebilir.

  5. Değişik bölümleri veya katları, değişik tipte kullanımlar için tasarlanan veya içinde aynı zamanda değişik amaçlı kullanımların sürdürüldüğü yapılarda, yapı bütününe veya kat bütününe ilişkin gerekler, en sıkı kaçış gerekleri olan kullanım tipi esas alınarak tespit edilir veya her bir yapı bölümüne ilişkin gerekler ayrı ayrı belirlenir.

  6. Tuvaletler, soyunma odaları, depolar ve personel kantinleri gibi mekanlar, holler ve koridorlar gibi diğer mekanlara hizmet veren ancak diğer mekanlar ile aynı katta olduğu hâlde aynı zamanda kullanılmayan mekanların döşeme alanları, yer aldıkları katın kullanıcı yükü hesaplamalarında dikkate alınmayabilir.

  7. Bir katı geçmeyen açık merdivenler ile bir kat inilerek veya çıkılarak bina dışına tahliyesi olan kata ulaşılan yürüyen merdivenler ve rampalar, bina dışına ulaşım noktasına veya korunmuş kaçış noktasına olan uzaklıklar, tek yönde ve iki yönde korunmuş kaçış yollarına olan ve Ek-5/B’de belirtilen uzaklıklara uygun olmak şartıyla, ikinci kaçış yolu olarak kabul edilir.


  14/04/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan: Av. Hüseyin Numan BİLİR
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.