Kalite Kavramı Nedir?

Konu, 'Sistem Kurulumu ve Denetimler' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Tüketici veya müşterinin tatminidir; ürün veya hizmetin iyi olup olmadığı konusunda son kararı daima ve ancak müşteri verecektir.

  Kalite genel olarak bir programa uyarak, faaliyetleri zamanında gerçekleştirmektir. Kalite, kusursuzluk veya sıfır hata anlayışına sistemli bir yaklaşımdır denilebilir. Kalite, şartlara uygunluktur.

  Uluslararası Standart Bürosu ISO’ nun kalite için yaptığı tanıma göz attığımızda : kalite, bir mal ya da hizmetin belirli bir gereksinimi karşılayabilme yeteneklerini ortaya koyan karakteristiklerin tümüdür şeklinde bir tanım karşımıza çıkar.

  “Kalite, bir ürünün veya hizmetin, belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan, özelliklerin toplamı.”

  Bu geniş kalite tanımını dikkate aldığımızda, üretilen ürünler ve yerine getirilen hizmetlerin kalitesi, tasarımdan üretime, servisten bakım-onarıma kadar, ortaya çıkan her yeni durumdan etkilenecektir. Bu süreç içinde ihtiyaçlar, önceden belirlenmiş kriterlerden de yararlanarak, yeni teknik özellikler olarak ürüne ve hizmetlere aktarılacaktır.

  Planlanan kalitenin gerçekleşebilmesi için, kuruluş çalışanlarının yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi, belirlenen ölçüler düzeyinde kararlara ve uygulamalara katılımlarının sağlanması gerekmektedir. Ürün ve hizmetlerin kalitesi görev ve sorumluluk üstlenmiş olan herkesi ilgilendiren bir ekip çalışması gerektirir. Nasıl organlarımızdan biri arızalandığı zaman, vücudumuzun sağlıklı işleyişi kesintiye uğruyorsa, aynı durum Kalite Yönetim Sistemi içinde doğru bir ifadedir. ISO 9000’den yola çıkıp toplam kaliteye giderken, kalite kavramını, operasyonel düzeyde tüm birimlere yayılan bir olgu olarak almak en doğru yaklaşım olacaktır.

  ISO 9001 , ISO 14001 , ISO 22000 , OHSAS 18001 vb gibi uluslararası yönetim sistemi standartları, girdi malzemeden yan sanayi seçimine, veri kontrolünden veri değerlendirmeye, personel eğitiminden proses kontrolüne, planlamadan denetime, pazarlamadan dağıtıma kadar olan geniş bir yelpazede kalite kavramının ağırlığını ve çevre , gıda güvenliği , iş sağlığı güvenliği gibi tamamlayıcı konularıda ele alarak ortaya koymaktadır.

  http://www.makalemarketi.com/is-dunyasi/9-is-hayati/4522-kalite-kavrami-nedir-.html