Kamu Yonetimi Denetimi Mahkemesi

Konu, 'Sistem Kurulumu ve Denetimler' kısmında AydinErden68 tarafından paylaşıldı.

 1. AydinErden68

  AydinErden68 isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  10
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  DM engineering Mulhouse /France
  KAMU YONETIMI DENETIMI MAHKEMESI

  Yönetimin Denetiminden Denetimin Yönetimine .

  (ALINTI)

  2.3. Kamuoyu Denetimi
  Günümüzün kamu yönetimi anlayışında, kamuoyunun gerek yönetime gerekse yönetimin iş ve eylemlerinin denetimine katılımı önemlidir. Kamu yönetimi alanında yapılan reform çalışmalarındaki önemli adımlardan birisi, kamuoyunun denetime katılımıdır

  Kamuoyu denetiminin ülkemiz açısından yeterince işlevsel olduğunu söylemek zordur. Türk kamu yönetimi anlayışında yöneten ve yönetilen ayrımı kendini açıkça hissettirmektedir. Yönetime katılma ve onu denetleme, kısmen de olsa seçimlere katılmayla mümkün olmaktadır.12 2.4. Yargısal Denetim İdarenin hukuk yönünden denetlenmesi hukuka bağlı devletin temel güvencesidir. İdari eylem ve işlemlerin, yargı organları tarafından denetlenmesi, hukuk devleti anlayışının bir sonucudur.13 Nitekim Anayasa’nın 2. maddesinde, devletin temel niteliklerinden birisinin hukuk devleti olduğu vurgulanmaktadır. Bu vurgunun açılımı Anayasa’nın 125. maddesindeki “İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır” hükmüyle yapılmıştır. İdarenin idare edilenlerle yaşadıkları ihtilafların, iş ve eylemlerinin, idarenin dışında ve bağımsız mahkemeler tarafından denetlenmesi, bireyler açısından önemli olduğu kadar devletin hukuk devleti vasfı açısından da önemlidir. Yargısal denetim, yönetim üzerinde uygulanan ve yönetimin dışında yer alan en etkili denetim olarak kabul edilmektedir.14 Ülkemiz açısından, yönetimin iş ve eylemlerinin yargısal denetimi başta olmak üzere muhtelif denetim metotlarıyla denetlenmesi hususundaki Anayasal ve yasal düzenlemelere rağmen, hukuk devleti ilkesi ile örtüşmeyen, denetimden muaf alanlar oluşturan, denetim alanını kısıtlayan hükümlere ve anlayışlara rastlanmaktadır. Bu sınırlamalardan bazıları bizzat Anayasa’da yer almaktadır. Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemlerin, Yüksek Askeri Şura kararlarının ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararlarının yargı denetimi dışında tutulması bunlardan bazılarıdır. 2.5. Ombudsman Kamu yönetimini denetleyen modern bir kurum olarak tanımlayabileceğimiz Ombudsmanlık kurumu, yönetimin hukuk dışına taşan, hakkaniyete uymayan, yasaların yanlış yorumlanması sonucu amacından sapan uygulamalarını hukuk devleti adına filtre eden, ıslah eden, ayrıca hukuk devletine olan inancı ve saygıyı pekiştiren bağımsız bir kamu otoritesidir.

  CALISMA BAKANIMIZ BU ISLERIN EHLI DEGIL VE DERHAL KAMU ISTIFASINI ISTESIDIR

  VATANDAS KAMU DENETCISI OLARAK MUTLAK GOREVINI YERINE GETIRMELI

  AKSI HALDE KAMUNUNDA IS KAZALARINDA OLENLERIN UZERINDE CALISMA BAKANI KADAR SORUMLULUKLARI VAR

  VATANDAS VATANDASLIK SORUMLULUGU YERINE GETIRMESI ZORUNLUDUR

  SUREKLI IYILESTIRILMIS SAGLIKLI CEVRE IS YONETMENLIGE IHTIYAC ZORUNLU HALE GELMIS VE GECMEKTEDIR

  SUREKLI DENETLENEN TOPLUMUN CALISMA ORTAMLARI HIZLI IYILESTIRMEKLE BERABER TOPLUM BILICIN DE ARTMASINI SAGLAYARAK SAGLIKLI ORTAMLAR OLUSTURMAKTADIR .

  NEDEN ULKEMIZDE DE OLMASIN ?

  http://dergi.sayistay.gov.tr/icerik/der63m1.pdf

  http://www.cnnturk.com/haber/turkiy...haber&utm_medium=f5haber&utm_campaign=f5haber
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
 2. AydinErden68

  AydinErden68 isgTR Üyesi

  Mesajlar:
  10
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  DM engineering Mulhouse /France