Kanalizasyon Işçilerinde Kanser

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]

  Fransa’da yapılan bir araştırma kanalizasyon çalışanlarında karaciğer ve akciğer kanserinden ölüm oranının fazla olduğuna dikkat çekti.

  Araştırma, Fransız Anses (Gıda, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu) tarafından Ekim 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında, Paris kanalizasyon işçileri arasında yapılmıştı.

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eu-Osha(Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu) şu değerlendirmelerde bulundu.

  • Kanalizasyon işçilerinin çalıştığı ortamdaki hava ve su biyolojik ve kimyasal zararlı maddelerin bir kokteylidir.
  • Kanalizasyon işçilerinin maruz kaldığı maddeler kanser ya da genetik hasar yapıcıdır ve üreme sistemine zararlı maddelerdir.
  • Ölçümü yapılan maddeler için çıkan sonuçlar maruziyetine izin verilen sınır değerlerden azdır. Ancak bir madde başka bir maddeyle birlikte etkide bulunduğunda yeni ya da ikisinin etkisinden daha yüksek bir etki ortaya çıkabilmektedir. Sınır değerler bunu dikkate almaz.
  • Atıksuya maruz kalmış işçiler tarafından en fazla bildirilen sağlık etkileri sindirim sistemi şikayetleri, solunum rahatsızlıkları ile burun, boğazve deri tahrişidir.
  • Çoğunluğu sınırlı süreli ve nadiren ölümcül olan bazı bulaşıcı hastalıkların sıklığında bir artış gözlenebilir.
  • Çalışmalar kanalizasyon işçilerinde özellikle karaciğer kanseri ve akciğer kanserinden ölüm oranının anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, bunlara neden olan bir ya da daha fazla sorumlu kimyasal ya da biyolojik risk faktörünü spesifik olarak tespit etmek mümkün değildir.

  Yazar: Dr. Müslüm Güney / 22 Temmuz 2016
  http://www.meslekhastaligi.net/kanalizasyon-iscilerinde-kanser/