Kısmi Süreli(parttime) Çalışanlarda Borçlanma Yapabilir!

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  4857 sayılı İş Kanununun 13. Maddesinde İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir. Kısmi süreli iş sözleşmesine part time iş sözleşmesi de denilebilmektedir.

  İşyerlerinde işin gereklerine göre artık kısmi süreli istihdam giderek artmaktadır. Kısmi süreli çalışan işçilerin ise eksik günlerini borçlanabilme imkanı bulunmaktadır. Yazımızın detayında bunlara deyineceğim;

  Kısmi süreli istihdamların artması ile birlikte 5510 sayılı Kanunun 41. Maddesine eklenen madde ile 25.02.2011 tarihinde sonraki kısmi süreli çalışmaların borçlanabileceği belirtilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumunun 2011/36 sayılı genelgesinde 6111 sayılı Kanun uyarınca yapılacak sigortalama ve borçlanmaya ilişkin işlemlerde bu durum uygulama boyutunda netleşmiştir. Borçlanılacak sürelerde 4-a kapsamında hizmet olarak değerlendirilecektir.

  Kısmi süreli çalışanların borçlanma imkanına sahip olabilmesi için genelgede de belirtilen eksik gün nedenlerinin aşağıdaki kodlarla yapılması durumundan borçlanma yapabileceklerdir.
  • 06- Kısmi istihdam
  • 07- Puantaj
  • 17- Ev hizmetlerinde 30 günden az
  Borçlanılacak rakam ne kadardır?

  Diğer tüm borçlanma işlemlerinde olduğu gibi borçlanılacak tutarın tespitinde geçerli asgari ücret ile asgari ücretin tavanı arasında beyan edilecek günlük kazanç üzerinden borçlanma yapılacaktır. 2016 yılı için bu rakam bir günlük en az : 17,57 tl, en fazla : 114,20 tl olabilecektir.

  İşçilerin ay içerisinde hem kısmı istihdam hem de ücretsiz izin, rapor vs.. sebeplerle eksik günü olması halinde ise eksik gün sebebi olarak 12 kodu olan birden fazla seçeneği seçilmektedir. Kurum ise bu eksik günlerden ne kadarının kısmi istihdam olduğunun tespiti boyutunda borçlanma sırasında kısmi istihdam olan günlerin sözleşme ile ibrazı ve tespiti yapılacaktır.

  17.03.2016
  http://www.muhasebenetwork.com/kismi-sureliparttime-calisanlarda-borclanma-yapabilir.html