Klor (cl2)–sıvılaştırılmış Gaz

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu C Sınıfı Uzman

  Mesajlar:
  2.227
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER...

  Klor, keskin ve rahatsız edici kokulu, açık sarı renkli, zehirli bir gazdır. Basınç altında sıvılaştırılmış olarak basınca dayanıklı çelik tüplerle taşınır. Havadan 2,5 kat daha ağırdır. Bu nedenle klor, özellikle rüzgarın az ve nemin yüksek olduğu alçak bölgelere oturur.
  Sıvı klor sudan 1,5 kat daha ağırıdır. Bir hacim sıvı klor serbest bırakıldığında 460 hacim gaz klor şeklinde yayılır.Klor yanıcı ve patlayıcı olmayan bir maddedir. Ancak kuvvetli oksitleyici bir özelliği olduğundan yağlar, gresler ve diğer hidrokarbonlarla şiddetli bir biçimde reaksiyona girer. Bu nedenle klorun özellikle temasta olabileceği vana veya diğer bağlantılarda yağ olmamalıdır. Klor yanıcı olmamasına rağmen yanmayı destekler. Yüksek sıcaklıklarda bir çok metal klorda alev alır. Hiç bir zaman içinde klor bulunan ekipmanların tam olarak boşaltılmış olduğundan emin olunmadan yakma ve kaynak yapılmamalıdır.
  Bakır veya çelik, klor ile kullanılırken kesinlikle nemi uzaklaştırmak gerekir. Çünkü klor bir çok metale rutubetli ortamda korozif etki yapar. Klor kaçağı olan bir noktaya su tutmak sadece kaçak yapan noktanın büyümesine neden olacaktır.
  Klor’un atmosferik basınçta kaynama noktası (- 34°C)’dir.
   

  Ekli Dosyalar: