Kodlama Dersi Gelişmiş Ülkelerin Okullarında En Önemli Ders Oldu

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Bilişim çağı dünyada rekabet içerisinde yaşanırken, gelişmiş ülkeler farkındalıklarını göstererek teknolojiyi olumlu olarak bilen bir nesil yetiştirmeyi hedefliyor. Türkiye son zamanlarda bazı konularda gelişen dünya ile paralel olarak adımlar atmaya başladı, bakalım ülkemizde kodlama dersleri ne zaman zorunlu olacak. Gelişen dünya eğitim sisteminde artık Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersleri her kademede, haftada en az dört saat olarak zorunlu olmalı. İngiltere’de Bilişim alanında önemli çalışmaları bulunan akademisyen Yasemin Allsop, Avrupa Birliği'nin kodlamayı, okuma ve yazma öğrenmek kadar önemli gördüğüne dikkat çekiyor.İngiltere, 5-16 yaş grubuna yazılım eğitimini 2014’de resmen başlattı. Eğitim Bakanı Michael Gove bu girişimi “Başkasının yazdığı programı kullanacağına, kendi programını yazmayı öğrenecek” diyerek açıkladı.

Bir çok ülkede kodlamanın müfredata girmesinin önündeki en büyük engelin, kodlama eğitimi verecek yetişmiş insan gücünün okullarda bulunmaması olduğunun altını çizen Allsop, Türkiye’nin bilişim teknolojileri alanında yetişmiş bir insan gücüne sahip olmasının ise büyük avantaj olduğunu belirtiyor.

Bilgisayar Eğitimi ve kodlama eğitimi Türkiye’de nasıl olmalı? Kodlama için mantık kurallarını öğrenen çocukların kazanımları neler olur?

“KODLAMA, ÖĞRENCİLERİ ÖĞRENMEYE MOTİVE EDER"


Tabi ki bunun başarılı olması için:

* Çocuk ve gençlerin ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarına göre planlanmış, öğrenci merkezli, yaparak-oynayarak öğrenmeyi teşvik eden bir müfredatın geliştirilmesi,

* Öğretmenlerin düzenli olarak bu konuda eğitilmeleri, yardıma ihtiyaçları olduğunda gidebilecekleri bir merkezin olması,

* Ailelerin bu konuda bilgilendirilip, bu programın parçası olmaları,

* Okulların müfredatı öğretmeleri için gerekli olan teknoloji araç ve gereçlerine sahip olmaları şarttır. Uygulamaların daha da geliştirilmesi için bu konuda bilimsel araştırmalar yapılması ve üniversitelerde uygulamalı eğitim verecek merkezlerin kurulması gerekmektedir.

Yalnız unutmayalım ki kodlama cocuklara sadece teknoloji becerileri değil; problem çözme, iletişim kurma, takım çalışması, planlama, karar verme, değerlendirme ve yaratıcılık ve kritik düşünme gibi hayatın her alanında faydalı olacak, hem bugünün hem de yarının mesleklerini yapmak icin gerekli olan bir çok transfer edilen becerilerde gelistirme olanağı da sunar.

Bu dersin gündeme gelmesi Bilişim Öğretmenlerini de harekete geçirdi. Ülkemizde Bilişim Öğretmenlerinin önemi tam bilinmiyor.

“BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK AVANTAJ”

Bilişim Teknolojileri alanında yetişmiş bir insan gücüne sahip olma Türkiye’yi teknoloji ve kodlama müfredatını geliştirip uygulama konusunda bir çok ülkeden daha iyi konuma yerleştirir.

Teknoloji, bilim dersinde, matematik dersinde, tarih dersinde, kısacası her alanda kullanılır, yeter ki öğretmenler nasıl kullanılacağını bilsin. Bu gün İngiltere’de her okulda teknoloji kordinatörleri vardır, bunlar o okulda teknoloji eğitiminin geliştirilmesinden sorumlu kişilerdir. Üstelik bu kişilere bu görevi yaptıkları için kendi maaşlarının üzerine koordinatorlük için ek ödeme verilir.


Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt