Lastik sınıfları

Konu, 'Trafik ve Ulaşım Güvenliği' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.131
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Binek araç lastikleri genellikle üç unsura bağlı olarak değerlendirilirler: sırt aşınması, çekiş ve sıcaklığa karşı direnç

  Tekbiçimli Lastik Kalitesi Derecelendirme Sistemi (UTQG)
  ABD federal yetkilileri, üreticilerin, kar lastikleri haricindeki binek otomobili lastiklerini üç etken temelinde sınıflandırmalarını istemektedir: sırt aşınması, çekiş ve sıcaklığa karşı direnç.

  Sırt Aşınması
  Bu değerlendirme, lastiğin kontrol edilen koşullar altında test edildiği zaman ortaya çıkan sırt aşınmasını ölçer. 100, temel kalite standardı olarak alınmıştır. Test sürüşünde 200 puan alan bir lastik, 100 puan alan bir lastiğin iki katı daha fazla aşınacaktır. 100 üzeri – İyi, 100 – Taban çizgisi, 100'den daha az – Zayıf Not: Sırt aşınması değerlendirmeleri, yalnızca üreticinin ürün grubu dahilindeki karşılaştırmalar için geçerlidir. Bu dereceler, farklı üreticiler arasında yapılan karşılaştırmalarda geçerli değildir.

  Çekiş
  Çekiş değerlendirmeleri, lastiğin ıslak yol yüzeyi üzerinde durma kabiliyetini temsil eder. Bu sınıf, "dosdoğru" frenleme testlerine dayanır. Dönüş kabiliyetini göstermez. A – En iyi B – Orta C – Uygun

  Sıcaklık
  Sıcaklık değerlendirmeleri, lastiğin ısı üretimine karşı direncini temsil eder. A – En iyi B – Orta C – Uygun Not: Federal yasalar gereğince, tüm lastikler en az C sınıfının asgari koşullarına uygun olacaktır.

  http://www.goodyear.eu/tr_tr/tire-advice/tire-information/tire-grades.jsp