Maden Ocaklarında Nakliyat Nasıl Olmalıdır?

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Kazılan cevher ve taşlar yatay veya düşey oluşan karmaşık bir nakliyat sistemi ile yeryüzüne taşınırken, malzeme ise karşıt yön izlenerek çalışılan ocaklara (yeraltı - yerüstü) taşınır. Yeraltı madenlerinde; çalışanlarda yerüstünden yeraltına, yeraltından yerüstüne sürekli nakledilir

upload_2016-1-7_13-33-15.png

upload_2016-1-7_13-33-45.pngupload_2016-1-7_13-34-35.png
Raylı sistem....................................................Lokomotif ve maden arabaları

upload_2016-1-7_13-35-9.pngupload_2016-1-7_13-36-10.png
Vinç-sonsuz halat.............................................Vinç-varagelt

upload_2016-1-7_13-36-35.pngupload_2016-1-7_13-37-2.png
Monoray.........................................................Sonsuz halat makaralı

upload_2016-1-7_13-37-39.pngupload_2016-1-7_13-38-21.png
Bant konveyörler..............................................Zincirli konveyörler

upload_2016-1-7_13-38-52.png upload_2016-1-7_13-39-25.png
Bant-sonsuz halat..............................................Lastik tekerlekli taşıyıcılar (kamyon, loder)

upload_2016-1-7_13-39-54.png
Paletli taşıyıcılar

Önlemler...

***
Kurtarma işleri gibi özel durumlar hariç olmak üzere çalışanlar sadece insan taşımak için imal edilmiş araçlarla taşınır.

***Bu taşıtlarda gerekli hız limitleri belirlenerek bu limitlere uyulması sağlanır ve bu taşıtlar sağlık ve güvenlik açısından uygun durdurma tertibatıyla donatılır.

***Ocakta kullanılan tüm mobil ekipmanlar görünürlüğü ve hareket yönünün ayırt edilmesini sağlayacak gerekli işaret lambalarıyla donatılır.

***Lokomotiflerin önünde beyaz veya sarı, son arabanın arkasında da kolay görülür kırmızı bir işaret lambası bulundurulur.

***Konveyörlerin tehlikeli kısımları, özellikle baş ve kuyruk tamburları, uygun ve güvenlikli bir koruyucu altında bulundurulur.

***Konveyörler, makiniste işaret vermek üzere işaretleşme araçlarıyla veya herhangi bir noktada durdurabilecek bir düzenle donatılır. Bu araçlar çalışırken bir sorumlunun sürekli gözetimi altında bulundurulur.

***Konveyörlerin eğimi, konveyörler üzerinde taşınan madde veya malzemenin kayması sonucu tehlike meydana getirebilecek derecedeyse, bu tehlikeyi önleyecek özel tedbirler alınır.

***Uyumlaştırılmış ulusal standartlara ve yapılan işe uygun taşıyıcı halatlar kullanılır. Halatlar ve halat tellerinin uygun testleri yapılır. Halatlar ve halat telleri, her kullanım öncesinde kontrol edilir ve periyodik olarak bakımları yapılır.

***Taşıma araçları sürücülerin, kullanıcıların ve civarda bulunan diğer çalışanların sağlık ve güvenliği için uygun şekilde kurulur, çalıştırılır ve bakımı yapılır.

***İnsan taşımasında kullanılan mekanik araçlar uygun şekilde kurulur ve yazılı talimatlar uyarınca kullanılır.

***Tek çıkarma sistemli kuyularda insan taşınması süresince, malzeme taşınması yasaktır. İki çıkarma sistemli kuyularda kompartımanların birinde insan taşınırken diğerinde malzeme taşınabilir.

***Taşıma yollarındaki hava içinde patlamaya neden olabilecek miktarda kömür tozu bulunan veya metan oranı % 0.3’ü geçen kömür ocaklarıyla kükürt tozu bulunan kükürt ocaklarında, elektrikli lokomotifler kullanılmaz.

***Kömür ve kükürt ocaklarında, benzinli lokomotiflerin ve benzinle çalışan araçların kullanılması yasaktır. Dizel lokomotiflerde egzoz gazlarının tehlikesine karşı, uygun sistemler kullanılması zorunludur.

***Freno ve vinçlerle taşıma yapılırken çalışanların vinç ve varageller ile taşıma yapılan yollardan yürüyerek iniş çıkışı yasaktır. Vinç ve varagellere ancak taşıma durdurulduğu zaman ve saççının izni alınarak girilir.

***Mekanik taşıt sistemine, özel işaretleşme kurallarına, arabaların yönetimine ve durdurulmasına, yoldan çıkan ve devrilen arabaların yola konulmasında uygulanacak esaslara ilişkin bir yönerge hazırlanır uygun yerlere asılır ve tüm ocak personeline öğretilir.

***Yollar, çalışanların gidecekleri yerleri kolayca bulabilecekleri şekilde işaretlenir.

***Taşıma elle veya bir mekanik araçla yapıldığı takdirde, yaya yolları galeri tabanından en az 180 santimetre yükseklikte ve araçlarla galerinin yan duvarlarından birisi arasında en az 60 santimetre mesafe kalacak şekilde bırakılır.

***Yaya yolu bırakılmasına imkan yoksa ve taşıma sırasında çalışanların geliş ve gidişine veya çalışmasına izin verilmişse, yolların yan duvarlarında, uygun aralıklarla, en az iki kişinin sığabileceği yeterli boyutlarda cepler yapılır.

***Arabaların kancalandığı veya kancalarının çözüldüğü yerlerde doldurma ve boşaltma merkezlerinde gerekli aydınlatma yapılır ve galeri kesitleri çalışmaları tehlikeye sokmayacak şekilde boyutlandırılır.

Kuyularda Önlemler...

***Halatların veya bağlama düzeninin kopması, kayması vb. durumlarda, kafeslerde ani düşmeleri önlemek üzere gerekli tedbirler alınır.

***Taşıma halatıyla kafes arasındaki bağlayıcı parçaların yapımda uygulanacak güvenlik katsayısı, kafesin taşıyacağı en çok statik yüke göre en az 12 olmalıdır.

***Taşıyıcı halatla kafes arasındaki koşum düzeni, altı ayda en az bir kez, aşınma, pas ve çatlak bulunup bulunmadığı yönünden muayene edilir.

***Bütün bağlama düzeni, sorumlu kişiler tarafından belirlenecek bir devreden sonra değiştirilir. yükleme deneyiyle dayanıklılıkları ölçülür. Muayene ve deneylerin sonuçları rapor defterine yazılır.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. 

Dosyalar

Yukarı Alt