Madenlerde Işveren Müfettiş Krizi Patladı

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
942
Şehir
Ankara
Madenlerde işveren müfettiş krizi patladı...
11 Eylül 2015


GEÇEN yıl üst üste yaşanan facialarla gündeme gelen madenler, şimdi de denetim kriziyle karşı karşıya. Zonguldak’ta maden ocaklarında denetim yapan iş müfettişlerinin işverenler tarafından dövülmek istendiği iddia edildi.
İş Müfettişleri Derneği de işverenlerin kendilerini hedef haline getirdiğini belirterek, gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun’un, ağutos sonunda yaptığı açıklamalar, söz konusu krizi ortaya çıkardı.

En çok maden ocağının bulunduğu il olan Zonguldak’ın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Coşkun, denetimlerden bahsederken müfettişlerin dayak yiyebileceğini iddia etti. Coşkun’un açıklamasında bu durum, “Soma’daki sıkıntılardan sonra iş güvenliğinden hiçbir sıkıntımız yok. Ancak gelen arkadaşlarımız biraz şartlı geliyorlar. Dört, beş gün Zonguldak’ta kalacaklar. Denetime gidiyorlar. Denetimde üç, dört gün içerisinde giderilecek arızaları da iş kapatma nedeni olarak gösteriyorlar. Arkadaşları dövecekler, biz frenliyoruz. Bir bakanlık müfettişinin, ocakta dayak yiyip çıkması zorumuza gider. Valimize durumu söylediğimizde sağ olsun duyarlı davrandı” sözleriyle anlatıldı.

TEHDİT ETME CÜRETİNDE BULUNUYORLAR
İş Müfettişleri Derneği yetkilileri de konuyla ilgili Hürriyet’e bir açıklama yaptı. Tehditlerin kendilerine kadar ulaştığını belirten dernek yetkilileri, şu bilgileri verdi: “Ulusal ve uluslararası mevzuat sağlık ve güvenlik tedbirlerinin alınması açısından açıkça işverene sorumluluk yüklemişken, son dönemde tüm kesimler tarafından haksız şekilde yanlış ve yanlı kamuoyu algısı oluşturularak iş müfettişlerinin hedef haline getirildiğini üzülerek görmekteyiz. Bunun yansıması olarak da son dönemde kimi işverenler müfettişlerin işlerini yapmalarını engellemek için tehdit etme cüretini kendinde bulabiliyorlar. Ancak şu bilinmelidir ki, doğrudan bakan adına denetim yapan yılın en az 200 gününü dışarıda ailelerinden uzakta geçiren, kimi zaman yerin 600 metre altında göçük kimi zaman ise bir gökdelen inşaatında düşme riskiyle karşı karşıya kalan müfettişler, denetimler sırasında çalışanların maruz kaldığı tüm risklere maruz kalmakta buna karşın özveriyle çalışmaktadır. Meslek örgütü olarak, tüm bu sıkıntılarına rağmen görevini her zaman olduğu gibi layıkıyla yerine getirmeye devam eden iş müfettişlerinin arkasındayız. Aynı duyarlılığı , yaptığımız iş ile sağlık ve güvenliklerinin korunmasına katkı verdiğimiz çalışma ortamında bulunan bütün taraflardan ,
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
ve işveren örgütlerinden ve yetkili tüm mercilerden de görmek istiyoruz.”
 
Yukarı Alt