Makinalar Üzerindeki Bilgi Ve Uyarılar: (mak Emn Y) ( Av. Hüseyin Numan Bilir )

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Makineler üzerinde yer alan bilgi ve uyarılar tercihen hali hazırda kolayca anlaşılabilen sembol veya şemalardan oluşmalıdır. Her hangi bir yazılı veya sözel bilgi ve uyarılar Türkçe hazırlanmalıdır.

  1. Bilgilendirme ve bilgilendirme tertibatları: Makinenin kumandası ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgiler belirsizliğe yer vermeyecek şekilde ve kolay anlaşılan bir şekilde sağlanmalıdır.Bunlar operatörü aşırı yoracak derecede fazla olmamalıdır.Görüntülü ekranlar veya makine ile operatör arasındaki diğer interaktif iletişim araçları kolayca anlaşılabilmeli ve kullanımı kolay olmalıdır.

  2. Uyarı tertibatları: Makinelerin denetimsiz bir şekilde çalışırken meydana gelebilecek bir hata sonucunda kişilerin sağlık ve güvenliğinin tehlikeye girebileceği durumlarda, makineler uyarı olarak uygun bir ses veya ışık sinyali verecek şekilde teçhiz edilmelidir. Makineler uyarı tertibatları ile teçhiz edilmesi durumunda, bu tertibatlar belirgin olmalı ve kolayca algılanabilmelidir. Operatör, her zaman bu tür uyarı tertibatların çalışmasını kontrol edecek imkânlara sahip olmalıdır.Renkler ve güvenlik sinyalleri ile ilgili yönet meliklerin şartlarına uyulmalıdır.

  Giderilemeyen risklerle ilgili uyarılar: Yapısal güvenli tasarım tedbirlerine, uygulanan koruyucu ve tamamlayıcı koruma tedbirlerine rağmen risklerin giderilemediği durumlarda, uyarı tertibatları dahil olmak üzere,gerekli uyarılar sağlanmalıdır.


  05/05/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan;Av.Hüseyin Numan BİLİR