Mesleğini Söyle Sana Hastalığını Söyleyeyim!

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Mesleğini söyle sana hastalığını söyleyeyim!
  17 ŞUBAT 2014

  [​IMG]

  Yöneticilikten boyacılığa, gazetecilikten madenciliğe ve polisliğe kadar her mesleğin kendine özgü bir hastalığı var. Çalışma yöntemi ve şartlar; kişide kalp-damar hastalıklarına, kansere, ortopedik hastalıklara ve psikolojik rahatsızlıklara yol açabiliyor.

  Çalışma ortamındaki maddî ve manevî şartlar, çalışanın beden ve ruh sağlığını etkiliyor. Bu olumsuz şartla da birçok hastalığa sebep oluyor. Meslek hastalıklarının ilk 1 hafta ile 30 yıl sonra ortaya çıkabildiğini aktaran Gaziosmanpaşa Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ş. Kamil Basmacıoğlu, meslekî hastalıklara uyku bozukluğu, beslenme, yaş, genetik yapı, bireysel duyarlılık ve şişmanlık gibi faktörlerin yol açtığını kaydediyor. Basmacıoğlu, ayrıca gece çalışanlarda kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu vurguluyor.

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre bütün ölümlerin yaklaşık yüzde 4?ünün iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meydana geldiğini belirten uzman, Dünya Sağlık Örgütü verilerinde ise dünyada her yıl yaklaşık 11 milyon çalışanın hayatını kaybettiğini ifade ediyor. Dünyada iş kazası ve meslek hastalıklarına bağlı ölümlerin dağılımında meslekî kanserlerin yüzde 32 ile ilk sırada yer aldığını aktaran Basmacıoğlu, ?Bunu yüzde 23 ile kalp damar hastalıkları takip ediyor. Yüzde 40 ile kas-iskelet sistemi hastalıkları ise en çok harcama yapılan hastalık grubu.? diyor.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Eylül 2015