Mesleki Kimyasallar Neler Yapıyor...

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]

  BM Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak mesleki kimyasalların kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarına neden olduğuna dikkat çekti.

  Birleşmiş Milletler (BM) Tehlikeli Maddelerin İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, kanser, kalp hastalığı ve doğum kusurlarının, pek çok meslekte tehlikeli kimyasallara maruz kalınması sonucu ortaya çıktığını belirtti.

  Tuncak, yaptığı açıklamada, her yıl Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günüolarak kutlanan 28 Nisan‘da, meslek hastalıklarının neden olduğu ölümlere dikkati çekti.

  Uluslararası Çalışma Örgütüne (İLO) göre her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret eden Tuncak, “Kanser, kalp hastalığı, doğum kusurları, pek çok meslekte tehlikeli kimyasallara maruz kalınması sonucu ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı.

  Bir süre önce Meksika’daki petrokimya tesisinde meydana gelen kazada 30’dan fazla kişinin öldüğünü hatırlatan Tuncak, en fazla risk altındaki kişilerin işçiler olduğuna işaret etti.

  Tuncak, devletlerin ve işverenlerin, meslek hastalığına bağlı ölümlerin engellenmesi için daha fazla çaba göstermesi ve işçilerin haklarını koruması gerektiğini kaydetti.

  kaynak: Anadolu Ajansı


  Yazar: Meslek Hastalığı / 30 Nisan 2016
  http://www.meslekhastaligi.net/mesleki-kimyasallar-neler-yapiyor/