Mevsimler Ve Hayatımıza Getirdikleri

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Zaman; varlığın üzerindeki yenilenmenin kavramsal karşılığıdır. Yaşam, bu değişim halinin özneye ayrılmış kısmıdır. Zaman aracılığıyla kainat her an yıkılıp yeniden inşa olur. Günler, mevsimler ve yıllar insana mevcut ahenkli döngüyü tüm zarafetiyle anlatır. Doğan, büyüyen, yaşlanan her insan ve başlayan, gelişen, son bulan her mutluluk aynı ahenkten payını alır.

  [​IMG]

  Mevsimler doğanın düzen ve bütünlüğünde rol sahibidir. İlkbaharda doğa beyaz uykusundan uyanıp canlanır. Yaz mevsiminde güneş ve emeğin harmanlanmasıyla üretilenler sonbaharda hasat edilir. Kış mevsiminde ise evlere çekilinip yılın muhasebesi yapılır, kimi ailesiyle; kimileri anılarıyla baş başa kalıp yağan karı izler. İnsanın doğa ile kesiştiği noktada hal böyledir. İnsanın diğer insanlarla aynı noktada buluştuğu yerlerde ise mevsimler ruhunu yaşantılara aktarır. İşlerde, arkadaşlıklarda ve aşklarda doğanın izleri mevsimlerin ruhu yoluyla hissedilir.

  İlkbahar başlangıçların mevsimidir
  İlkbaharda tabiat uyanır. Doğanın işbirliği halinde dünyayı yeniden canlandırması insan hayatına keyif ve yenilenmişlik olarak yansır. Kış boyu dinlenen tabiat yeşilin tüm tonlarını kucaklamaya nasıl hazır ise insan da hayatının kendisine yapacağı sürprizleri karşılamaya o kadar hazırdır. “Varoluşun dehasıdır ilkbahar.” Çılgın bir mevsimdir; yeniliklerin ve başlangıçların mevsimidir. Fakat yenilikler ve başlangıçlar her zaman ilkbaharı beklemez. Güzel bir dostluk, mutlu bir ilişki veya keyifli bir şehir değişikliği de insana ilkbaharı getirir.

  Yazlar yaşamak ve keşfetmek içindir
  Dünya yaz mevsiminde insanın ruhunu ve bedenini besler. Güneşin sıcaklığı insana güven verir ve onu yaşamaya yönlendirir. İlgiler, meraklar ve tutkuların mevsimidir yaz. Mutluluğun yaşandığı eğlenceli günler ve anılar barındırır içinde. Yazlar insana cesaret verir. İstediklerini başarmak, görmek istediği yerlere gitmek veya emeğini alın teriyle ortaya koyarak çalışmak cesareti olabilir bu. Her haliyle cesurdur. Duygular da yaz mevsiminin coşkusundan payını alır. Yapılmak ve görülmek istenenlerin çoğuna özneler sevdikleriyle katılır. Güzel günler yaşanır.

  Sonbahar dürüst kararların zamanıdır
  Doğanın yeşillerinden soyunup yapraklarını dökmeye başladığı mevsimdir sonbahar. İnsanlar bu mevsimde yavaşça kabuklarına çekilmeye başlar. Yaz mevsiminin eğlence, coşku ve özgürlüğü sonbaharda yerini ciddi kararlara bırakır. Sonbaharın yüzünden hüzün ve vedaların dürüstlüğü okunur. Gerçekler sessiz ve sakin bir süreklilikle insanın hayatına yağar. Hayaller, bahaneler ve yalanlar ufalanır.

  Kış öze dönüş ve hatırlama dönemini getirir
  Karlı günlerde tabiat uyur. İnsan için ise kış mevsimi eve dönüş sürecidir. Kitaplar, sohbetler ve anılarla ruh kendi yurduna döner. Soğuyan havalar insanlara önce kendilerini, sonra diğer insanları hatırlatır. Yaşam, insana farklı yol ayrımları sunmuştur. İnsan yaşarken birçok fikir ve davranışını derinine düşünememiştir. Kış; düşünmek, anlamak ve hatırlamak için en iyi zamandır.

  Zaman esmektedir hayatın içinden. Kalp, zamanın eserek sayfalarını okşadığı bir kitaptır; güzel bahçeli bir evin giriş kapısı önündeki ahşap masada durur. İlkbaharda güneşli ve sıcak günleri yaşadığı da olur, kışın hoyrat olayların fırtınalarında yağan karı seyrettiği de… Hikayesini taşıdığı çocukların yeşil bahçede keyifle oynadığı güneşli güzel günleri unutmaz bir, bir de kavga sesleri sonrası hışımla çıkıp gidenlerin ardından başlayan sakin ve hüzünlü yağmurları.

  İsa Bayhan 07 Ocak 2016
  http://indigodergisi.com/2016/01/mevsimler-ve-hayatimiza-getirdikleri/
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.