• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mühendislik işlerinde yetkili bir merci var mıdır?

Kuprat

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Şubat 2024
Şehir
Hatay
Sertifika
C Sınıfı
Firma
İnşaat
Merhabalar. Firmaların kendi bünyelerinde ilgili standart ve gerekli hesaplamalarını yaparak kullanmış oldukları iş ekipmanlarında sözgelimi insan sepeti, platform merdiven, çelik sapan, kedi merdiveni vb. ilgili mühendisin hesaplama ve standardı kullanarak yapıp projelendirmesi yeterli midir sizce? Yani bunun ilgili ve onaylı bir kurum tarafından onay alınması gerekmez mi? Sadece mühendisin onay vermesi yetiyor mu? Testlerinin yapılıp raporları olmamalı mı? Bu konuda tereddüt yaşıyorum bilgi ve tecrübeleriniz nedir acaba paylaşabilir misiniz?
 
Türkiye de nasıl sistem emin değilim fakat bazı ülkelerde bu tarz ekipmanları temin etmek zor oluyordu. Bu durumlarda kendi mühendislerimiz dizaynını ve imalalatını yaptıktan sonra bağımsız firmalardan bu dizaynı vererek sertifika alıyorduk uygundur diye. Bağımsız bir kontrol her zaman iyi olacaktır.
 
Fatih ÖzcanBu konuda düzgün bir veriye ulaşamıyorum maalesef. Bana söylenen projelendirme ve sorumluluk mühendisin sorumluluğundadır. Lakin ben doğru olan nedir ve normalde ne yapılması gerekir bunu araştırıyorum. Tecrübelerine binaen @osman.koyuncu Bey'in fikirlerini de öğrenmek isterim mümkünse. Bu arada sanırım yanlış sayfada sorumu sormuşum kusura bakmayın.
 
Kuprat
MAKİNE EMNİYETİ YÖNETMELİĞİ
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; makinaları, değiştirilebilir teçhizatı, emniyet aksamlarını, kaldırma aksesuarlarını, zincir, halat ve kayışları, sökülebilir mekanik aktarma tertibatlarını, kısmen tamamlanmış makinaları kapsar.

MADDE 4 – d) İmalatçı: Bu Yönetmelik kapsamındaki makinayı veya kısmen tamamlanmış makinayı tasarımlayan ve/veya imal eden ve kendi isim veya ticari unvanı altında veya kendi kullanımı için piyasaya arz edilmesi amacıyla makinanın veya kısmen tamamlanmış makinanın bu Yönetmeliğe uygunluğundan sorumlu olan gerçek veya tüzel kişiyi, bu şekilde tanımlanan bir imalatçının bulunmadığı durumda, bu Yönetmelik kapsamındaki makinayı veya kısmen tamamlanmış makinayı piyasaya arz eden veya hizmete sunan gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder.

MADDE 5 – (1) İmalatçı veya yetkili temsilcisi, makinayı piyasaya arz etmeden ve/veya hizmete sunmadan önce;

a) Ek I’de yer alan ilgili temel sağlık ve güvenlik kurallarını sağlamak,
b) Ek VII Bölüm A’da bahsedilen teknik dosyayı temin etmek,
c) Özellikle talimatlar gibi gerekli bilgileri temin etmek,
ç) 13 üncü maddede belirtilen uygunluk değerlendirmesi için gerekli işlemleri yerine getirmek,
d) Ek II Kısım 1 Bölüm A’da içeriği verilen AT Uygunluk Beyanını makinaya uygun olarak hazırlamak,
e) 16 ncı madde hükümlerine uygun olarak “CE” uygunluk işaretini iliştirmek. zorundadır.


Merhabalar,

Makine , Ekipman veya Yarı Tamamlanmış makinelerin bir mühendis tarafından projelendirilmesi tek başına yeterli değildir ! Ekipmanın tasarım ilkeleri hakkında yetkili ve etkili olan bir mühendisin , kullanım alanı veya amacına uygun standartlarla uyumlu olup olmadığına yönelik hesaplama/kontrollerin yapılması , bu kontrollerin akredite kişi/kurumlarca yapılarak ama-fakat-lakin'e yer vermeyecek şekilde onaylanması gerekir. (Tabii ki her konuda olduğu gibi Ülkemizde resmi kurumlar kendi koydukları kuralları takip etmeme, denetlememesi nedeniyle buna ne kadar dikkat edildiğine değinmeyeceğim !!!)...

Bu konuda takip edilecek süreç ve uyulması gereken yasal mevzuat hususunda "27158 Sayılı MAKİNE EMNİYETİ YÖNETMELİĞİ 'nden" faydalanabilir, sorularınızın cevabını bu mevzuatta görebilirsiniz.

Sağlıklı günler.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
KupratMerhabalar. yazdığınız çoğu ekipman için makine mühendisleri odasından kontrol isteyebilirsiniz. her makine için mühendisin kontrolü yeterli değildir. Örneğin çalıştığım şantiyede çatıda çalışanların çelik halat kullanarak kendilerinin geçici yaşam hattı kurması halinde o halatın çekme dayanım testleri ve yaşam hattına uygunluğu ile ilgili çalışmayı MMO'dan isteyip yaptırdık. Ama bazı kalem işlerde mühendis arkadaşların onayı geçerli oluyor ki yönetmelik de buna müsaade ediyor mesela iş iskelesi. İskelenin kurulumunun yetkili kişilerce yapılması sonrası kontrolü bakanlığın yayınladığı kontrol formu ile inşaat mühendisi yapabilir gibi...
 
Sena gülsümTeşekkürler Sena Hnm. Ama benim sorduğum daha çok firmanın kendi iş ekipmanını tasarlayıp, projelendirip, hesaplamalarını yaparak imal etmesi ve bunu sahasında kullanmasıyla ilgili yaşadığım bir tereddüttü ama kafamda netleşti sayılır. İskeleler konusuna gelirsek zaten gerekli hesaplamaları ve onayı alınarak piyasaya sürüldükleri için sadece kurulum aşamasında mühendis onayı ve ilgili Myk' ya sahip kişilerin konuya müdahil olmaları yeterlidir.
 
Üst