• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Ne Iş Güvenliği Ne Can Güvenliği!

Ne iş güvenliği ne can güvenliği!
05.10.2015
pot30203-Ne-is-guvenligi-ne-can-guvenligi-.JPG

Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu’nda okulların açılmasına rağmen dış cephe çalışmaları hala devam ediyor. Okulların açılmasıyla eğitim vermeye başlayan okuldaki çalışmalar nedeni ile öğrenci velileri ve öğretmenler tedirgin. Eğitime başlayan okulda ne öğrenciler için, ne de inşaatta çalışan işçiler için herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı görüldü.

barbaros%20(1)_resize.JPG
barbaros%20(2)_resize.JPG

2015-2016 eğitim-öğretim yılının 14 Eylül’de açılması planlanırken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı tatilinin araya girecek olması nedeniyle okulların açılışı 28 Eylül’e uzatılmıştı. 28 Eylül itibariyle yeni döneme başlayan okullar, yeni dönem eğitim-öğretim yılının açılmasının uzatılmasına rağmen okullardaki hazırlıkların hala tamamlanamadığı görülüyor. Barbaros Mahallesi’nde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu dış cephe mantolama çalışmaları okulların başlamasına rağmen hala devam ediyor. Okulların açılışına kadar tamamlanması gereken çalışmaların öğrencilerin derste ve teneffüslerde olduğu saatlerde devam etmesi ve inşaat alanında güvenlik önlemlerinin alınmaması olası bir kazaya açık kapı bırakıyor.

barbaros%20(3)_resize.JPG

Öğrenciler için büyük risk!
Öğrencilerin oyun oynadığı alanda inşat malzemelerinin yer aldığı ve hiçbir güvenlik önleminin almadığı görülüyor. Teneffüs saatlerinde bahçeye çıkan öğrenciler paslı demirlerin, boyaların ve çeşitli inşaat malzemelerinin bulunduğu alana girebiliyor ve kurulan iskelenin altında oyun oynuyorlar. Bu durumdan şikayetçi olan öğrenci velileri ve öğretmenler, bu durumdan rahatsız olduklarını belirtirken, çocukların can güvenliğinden endişe ettiklerini ifade ediyorlar. Öğretmen ve veliler bu hazırlıkların okulların açılmasına kadar bitmesi gerektiğini ve bu durumla İl Milli Eğitim yöneticilerinin sorumsuzca davrandıklarını vurguluyorlar. Oluşabilecek bir kazanın kimin sorumluluğunda olacağı merak konusu.

barbaros%20(7)_resize.JPG

Çalışanların da güvenliği ‘Allah’a emanet!
Ayrıca Soma, Ermenek’teki maden katliamları, Torunlar inşaatta yaşanan facialara sebebiyet veren iş ve can güvenliğinin yetersizliği, Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu’nda da görülüyor. Okulun dış cephesinde çalışan işçilerin hiçbir güvenlik önlemi olmadan iskeleye çıktıkları ve iskelede çalıştıkları görüldü. Öğrenciler ve işçiler için güvenlik önlemlerinin alınmadığı okulda, herhangi bir kaza sonrası sorumlular diğer katliamlarda da olduğu gibi suçu öğrenci ve işçiler de mi arayacaklar, yoksa bu tür kaza ve faciaların yaşanmaması için bir an önce önlem mi alacaklar?
(Burhan Mert Balcı)

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!