Ofis Çalışanlarının Kabusu

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Ofis Çalışanlarının Kâbusu...
  27 Kasım 2014
  [​IMG]

  Bel Ağrısının Sebepleri Ve Tedavi Yolları Nelerdir? Bel Ağrısının Sebepleri Ve Tedavi Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ofis Çalışanlarının Kâbusu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  BEL AĞRISI DÜNYA GENELİNDEKİ PEK ÇOK İNSANIN KARŞILAŞABİLDİĞİ BİR DURUM. BEL AĞRILARININ BÜYÜK BİR KISMI TEDAVİYE GEREK KALMAKSIZIN DİNLENMEYLE VE SICAK BANYOYLA KENDİLİĞİNDEN GEÇMEKTEDİR FAKAT BAZI DÖNEMLERDE İSE BU BEL AĞRILARI YOĞUN TEDAVİ İHTİYACI DUYMAKTA VE BİREYLERİ İŞ GÖREMEZ HALE BİLE GETİREBİLMEKTEDİR. ZİRVE ÜNİVERSİTESİ FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜM BAŞKANI VE ZİRVE ÜNİVERSİTESİ FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRÜ PROF DR. ALİ CIMBIZ BEL AĞRISININ SEBEPLERİ VE TEDAVİ YOLLARI HAKKINDA ÖNEMLİ DEĞERLENDİRMELER YAPTI.

  Günümüzde bel ağrısından en çok şikayet eden grubun hizmet sınıfında çalışan ofis çalışanları olduğunu söyleyen Cımbız, “Ofis çalışanları işleri gereği devamlı oturma pozisyonunda oldukları için yoğun bel ağrısı çekmektedirler, Bunun temel nedeni omurgadaki disklerin devamlı arkaya doğru itilmiş bir pozisyonda bulunması ve sinirlere baskı yapmasıdır,” diyerek ofis çalışanlarının oturma pozisyonu düzeltmeleri gerektiğini söyledi. Bel ağrılarının temel nedeninin fıtık olduğunu söyleyen Prof, Dr, Ali Cımbız, “Fıtık bütün insanlarda bulunan bir rahatsızlık ve fıtığın genel itibariyle bir iyileştirme görevi vardır, Bu görev bel ağrısına sebep olan fıtıkta da geçerlidir fakat bazı ağır vakalarda vücudun kendini onarma görevi devre dışı kalabilmektedir,” dedi.

  MR SONUÇLARINA GÖRE AMELİYAT YAPMAK YANLIŞ
  Bel kısmının vücut mekanizmasının çok önemli bir noktasını teşkil ettiğini belirten Cımbız, “Bu sebeple yapılan en büyük yanlışlardan biri MR sonucunun ardından ameliyata başvurulmasıdır, MR’ın teşhis noktasındaki doğruluk oranı %50’dir, Bu sebeple doktorların ilk etapta ilaçlı tedaviyi uygulaması gerekir, Ayrıca belameliyatını tedavi sürecinde en son çare olarak düşünmeliyiz.” dedi.

  BEL AĞRISINI İÇİN EGZERSİZ YAPIN
  Bel ağrısını önlemenin sanılanın aksine çok daha kolay olduğunu söyleyen Cımbız bunun için en uygun yolun da egzersizin yapmaktan geçtiğine değindi, Cımbız, “Vücudumuzdaki bütün yapılar bir hareket mekanizmasına göre tasarlanmıştır, Günde en az 5-6 saat hareket etmenin sağlıklı bir bünye için son derece önemli, Bel ağrısından kurtulmak için yapılması gereken en temel şey yürümek, spor yapmak, asansör kullanmadan merdiven çıkmak gibi vücuda dinamizm katan faaliyetlerde bulunmak gerek.” diyerek bel ağrısından kurtulma yollarını açıkladı.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Eylül 2015