Ofislerde Iş Sağlığı Ve Güvenliği

Konu, 'Kitaplar ve Faydalı Yayınlar' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Diğer Belge

  Mesajlar:
  1.990
  Firma:
  Sembol Construction
  Ofis, bir işletmeyi veya bir hizmeti yönetmek üzere organizasyonel faaliyetlerin yapıldığı alandır. Ergonomi, maksimum iş güvenliği ve verimlilik sağlamak amacıyla, insanların anatomik ve bilişsel özelliklerinin, çalıştıkları çevre ve sistemlerin incelenmesine ve bu ögeler arasında maksimum uyumun sağlanmasına yönelik çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir.
  Bir diğer tanımıyla ergonomi, çalışan kisinin isi, is aletleri ve is çevresiyle olan ilişkilerini araştırır. Modern ofisler basit önlemlerle engellenebilecek potansiyel tehlikeler ile doludur. Ergonominin amacı ise sakatlanma veya yaralanma riskini en aza indirerek insan vücudundan en yüksek verimi almaktır. Çalışma ortamı ve alışkanlıkları ile basit ayarlamalar yapmayı
  öğrenmek kisinin rahatını ve verimliliğini büyük ölçüde arttıracaktır. Ergonominin risk faktörleri göz önünde bulundurularak ofislerde is sağlığı ve güvenliği sağlanmaktadır. Ofis sektörü meslek hastalıkları ve is kazaları yönünden ele alınması gereken bir sektördür. Ofislerdeki is kazalarının inşaat, metal ve maden sektöründeki kazalara oranla daha düşük
  olması ilginin bu yöne kaymasını azaltmaktadır. Ancak is kazalarının küçük veya büyük olması değil insan sağlığı temel alınması gerektiği için ofislerde is sağlığı ve güvenliği önlemleri bakımından incelenmelidir.
  Özellikle son yıllarda ofislerde meydana gelen meslek hastalıklarının artması bu konunun ehemmiyetini gözler önüne sermektedir.

  Devamı ektedir...
   

  Ekli Dosyalar: