Otomatik Yangın Pompa Sisteminin Kontrolünün Güvenirliği

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
ÖZET :
Yangın pompası otomatik yağmurlama sisteminin kalbidir ve yangın durumunda güvenilir şekilde çalışmaya başlamalıdır. Ancak yağmurlama sistemi ve yangın pompasının kontrolü ile ilgili otomatik yangın alarm sistemi farklı üreticiler tarafından tasarlandıkları ve farklı alanlarda uzman personel tarafından uygulandıkları için, düşük güvenilirlikli kontrol durumunda çalışmama ihtimali vardır ve yangın söndürme sisteminin çalışmama olasılığı

yüksektir. Bu makalede, otomatik yangın pompa sisteminin güvenilirliği ve kontrolü üzerine yapılan bir araştırma sunulmuştur. Güçlü ve zayıf elektrik izole edilmiştir. Otomatik ve manuel kontroller birleştirilmiştir. Yedekleme tekniği kullanılmıştır. Yangın pompasına yönelik olarak yüksek güvenilirliğe ve ekonomik verimliliğe sahip bir kontrol sistemi tasarlanmıştır. Geliştirildiğimiz sistem pek çok yangın söndürme sisteminde uygulanmış ve yangın pompası kontrol sisteminin güvenli ve güvenilir olduğu kanıtlanmıştır.

1. GIRIŞ

Otomatik yağmurlama sistemi en etkili ve dünyada en yaygın şekilde kullanılan kendini-kurtarma ekipmanıdır. Bu sistemin yangın söndürme anlamındaki verimliliği su temininin güvenilirliği ile yakından ilişkilidir. Yangın pompası, yangın söndürme su kaynağı için temel cihaz olan otomatik yağmurlama sisteminin kalbi durumundadır ve doğru ve güvenilir şekilde çalışmaya başlamalıdır. Mevcut yağmurlama sistemi ve yangın pompasının kontrolü ile ilgili olan yangın alarm sistemi farklı üreticiler tarafından tasarlanmış ve farklı alanlarda uzman personel tarafından uygulanmışlardır. Düşük güvenilirlikli kontrol durumunda kaza olasılıkları vardır. Yangın söndürme sisteminin çalışmama olasılığı da yüksektir.

2. YANGIN POMPASININ KONTROLÜ

Yangın kontrol merkezi yangın söndürme anlamında komuta kontrol merkezidir ve otomatik kontrol modunda ve manuel modda bu merkez ile yangın pompalarının doğru ve etkin şekilde kontrol edilebilmesi gereklidir. Yangın alarm cihazının bir alarm sinyali tespit etmesi durumunda, cihaz algılama yerini belirler, sprinkler başlıklarının hareket geçeceği bölge gösterilir ve yangın pompası yangın merkezinde kontrol altında tutulur. Manuel kontrol modu, sistem otomatik moddayken önceliğe sahiptir. Yangın pompası çalışmaya başladıktan sonra, otomatik olarak değil, sadece manuel olarak durdurulmalıdır. Yangın pompa grubu bir ya da daha fazla ana pompadan ve bir yedek pompadan meydana gelmektedir. Ana pompa ve yedek pompa düzenli aralıklarla birbirinin yerini alır. Ana pompanın düzgün şekilde çalışmadığı durumlarda, yedek pompa otomatik olarak çalışmaya başlar. Yangın pompası sadece yangın başladığında çalışmaya başlar ve normal düzenli işletim bakımı sırasında kısa süreli çalışır. Yangın pompasının çalışmaya başlaması ile ilgili her türlü sinyalin hızlı ve güvenilir şekilde alınması gerekir.

Kontrol yöntemleri birbirinden çok farklı olan çok farklı otomatik yağmurlama sistemi vardır. Ancak pompa kontrolü gereklilikleri sabittir. Örneğin, ıslak pompalı yağmurlama sisteminde dört adet kontrol modu vardır.


Devamı için...
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt