Prim Borcunuz Varsa Bile Sağlık Yardımı Alabilirsiniz

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  PRİM BORCUNUZ VARSA BİLE SAĞLIK YARDIMI ALABİLİRSİNİZ...

  AKTİF 13 EKİM 2015.

  Bilindiği üzere 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hem sosyal sigortalar hem de genel sağlık sigortası açısından çeşitli hak ve yükümlülükler yüklemektedir. Sağlık hizmeti sunucularından faydalanmak için özelikle 5510 Sayılı Kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olanlar (eski Bağ-Kur sigortalıları), Kanunda belirtilen süreler dışında Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu bulunmaları halinde sağlık hizmeti sunucularından prim borçları nedeni ile düşük bir katılım payı almadan faydalanamamaktaydı.

  BAKANLAR KURULU KARARI İLE PRİM BORCU OLANLAR DA SAĞLIK YARDIMINDAN FAYDALANACAK
  01.10.2015 tarih 29489 Mükerrer Sayılı ResmîGazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile prim borcu olmasına rağmen sağlık hizmeti sunucularından faydalanabilecek vatandaşlarımız konusunda açıklık getirmiştir.

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu60. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin 2 Numaralı alt bendi ile (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olup, 67. Madde hükümleri çerçevesinde sağlık hizmeti alamayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmada, 31.01.2015 tarihine kadar, 08.01.2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1. Maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır.


  Bakanlar Kurulu Kararı ile prim borcu bulunan 4/b sigortalıları (eski Bağ-Kur) ve 60. Maddenin (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı vatandaşlarımız 31.12.2015 tarihine kadar sağlık hizmeti sunucularından faydalanabilecektir.

  Bakanlar Kurulu Kararı Tam Metni İçin Tıklayınız
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.