• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale Sgk rapor parası nereden alınır?

Rapor parası PTT‘den ne zaman ve nasıl alınır? SGK rapor parası nereden alınır?​

1692191953033.png

Çoğu insanın merak ettiği konulardan biri olan rapor parası, özellikle çalışan kişilerin iş kazası veya hastalık nedeniyle hak kazandığı bir ödemedir. Rapor parası hakkında merak edilenleri açıklamak istiyoruz.​


Rapor parası, iş kazası, hastalık gibi durumlardan dolayı sigortalı çalışanlara ödenen bir tür ücrettir. Ancak, bu paranın ödenmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Rapor parası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirli bir süre için ödenir ve sigortalı kişinin gelir kaybını telafi etmek amacıyla sunulmaktadır. Bu şekilde iş göremez hale gelen sigortalılar, maddi kayıplarını da önlemiş olurlar.

SGK Rapor Parası Nedir?​

SGK rapor parası, iş kazası, meslek hastalığı veya genel sağlık sigortası kapsamında meydana gelen hastalık nedeniyle iş göremez hale gelen sigortalılara yapılan bir ödemedir. Bu ödeme, sigortalının geçici olarak çalışamadığı süre boyunca gelir kaybını telafi etmeyi amaçlar. SGK rapor parası, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerine rağmen meydana gelen iş kazaları veya beklenmedik hastalıklar sonucu yaşanan mağduriyeti hafifletmeye yardımcı olur.

SGK Rapor Parası Nereden Alınır?​

Bir diğer merak edilen soru ise SGK rapor parasının nereden alınacağıdır. Rapor parasını almak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. En sık kullanılan yöntemlerden biri, PTT aracılığıyla ödemeleri almaktır. Diğer bir yöntem ise banka üzerinden para almak olabilir. Ayrıca, e-Devlet sistemi üzerinden de banka veya IBAN bilgilerinizi girerek rapor parasını almanız mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki, rapor parasını sadece ilgili kişi bizzat alabilir, başkası adına ödeme alınamaz.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Alınır?​

SGK rapor parasını alabilmek için öncelikle işveren tarafından verilen raporun sisteme işlenmesi gerekmektedir. Raporun sisteme işlenmesinden sonra, en fazla on beş gün içinde ödeme alabilirsiniz. Ödeme almak için ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu'na bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca, Alo 170 üzerinden ödeme durumu hakkında bilgi alabilir ve "Rapor parası PTT'den ne zaman alınır?" gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

SGK rapor parası alabilmek için raporunuzun zamanında ve doğru şekilde işlenmesi ve ilgili prosedürlerin yerine getirilmesi önemlidir. Sağlık ve güvenlik açısından herkesin dikkatli ve bilinçli davranması önemlidir.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Raporun sisteme işlenmesinden sonra, en fazla on beş gün içinde ödeme alabilirsiniz.
170 i aradığımda belirli tarih yok bağlı olduğunuz sgk yoğunluğuna göre değişeceğini söyledi.
+ SGK rapor parası almak için tek seferde en az 3 gün rapor süresinin olması gerekiyor .
 
Üst