Sıcak Asfalt Işçinin Dna’sını Bozuyor

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]


  ABD’de çevre ve iş sağlığı konulu araştırmalar yapan Türk profesör Berrin Serdar, çatı ve yol asfaltında çalışan işçiler üzerinde yaptığı araştırmalarda ciddi boyutta DNA hasarı tespit etti. DNA’da hasar olması kanser gelişiminde önemli bir etken olarak gösteriliyor.

  Colorado Üniversitesi’nde Çevre ve İş Sağlığı bölümünde görev alan Berrin Serdar, British Medical Journal’da yayınlanan son çalışmasında Güney Florida’da asfalt ile çalışan çatı ve yol işçilerinde görülen “polisiklik aromatik hidrokarbon” (PAH) maruziyeti ve bunun DNA hasarı ile olan ilişkisini inceledi. Profesör Berrin Serdar yaptığı araştırma sonuçlarını Hürriyet’e şöyle özetledi:

  Kandaki DNA’yı izledi
  “Bir grup çatı işçisini işe başlamadan önce ve 6 saatlik işten sonra inceledik. Bu sürede işçilerin kanlarındaki DNA hasarının ciddi ölçüde arttığı ve bu artışın idrardaki PAH biyomarkerlarıyla orantılı olduğunu tesbit ettik. İşçilerin büyük bölümü çatıları erittikleri sıcak asfalt ile kaplıyorlar ve bir kısmında sıcak asfalt temasına bağlı cilt yanıkları var. Ciltlerinde yanık olan işçilerde ve iş sırasında koruyucu eldiven kullanmayanların kanlarında daha yüksek DNA hasarı tespit ettik. DNA’da hasar olması kanser gelişiminde önemli bir aşamadır. Ancak, günlük hayatımızda DNA hasarına yol açan çok fazla faktöre maruz kalmamıza rağmen, vücudumuzda DNA hasarını onaran mekanizmalar da var.”

  kaynak: Hürriyet Gazetesi

  http://www.meslekhastaligi.net/sicak-asfalt-iscinin-dna-bozuyor/
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.