Siz Uyurken Elektrik Uyumaz

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]

  Yazar: Murat YENER Tarih: Şubat 08, 2016

  Elektrikte en önemli konulardan biri hiç şüphesiz yaşanabilecek aşırı gerilim kaynaklı cihaz yanmaları ve buna bağlı elektrik kontağı yangınlarıdır.

  Elektrik hayatımızda çok geniş yer kapladığı için olası dalgalanmalar neticesinde de verdiği zararlar tartışmasız gerekli olduğu kadar büyük tahribatlar vermektedir. Elektrik bize ulaşana kadar yıldırım, yağışlı ve rüzgarlı havalar, uygulama hataları vb. birçok badire atlatır. Bunlardan bazıları da evimize ve işyerimize kadar ulaşarak cihazlarımızın zarar görmesine, bazen de yangınlara sebep olur.

  Özellikle elektrik git-gellerinde şalterlerin kapalı tutulması gibi uygulamalar ve tedbirler, hali hazırda neredeyse tüm Dünya’da uygulanan ilkel ama geleneksel bir koruma yöntemidir. Ancak, elektrik kesintilerinde sadece elektrik geldiği anda değil, gittiği anda da peak diye tabir edilen anlık yüksek voltaj darbeleri meydana gelir. Hele bir de anlık gel-gitler çok daha büyük yüksek voltaj darbelerine sebep olurlar.

  Kaçak akım roleleri elektrikte meydana gelebilecek anlık yüksek voltaj darbelerini absorbe ederek, elektrik gel-gitleri, yıldırım, trafo patlaması da dahil olmak üzere elektrikli cihazların korunmasını sağlamaktadır.

  http://www.kontrolkalemi.com/siz-uyurken-elektrik-uyumaz/