• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Soma'daki Madende 23 Nezaretçiden Sadece Ikisi Maden Mühendisi

Soma'daki Madende 23 Nezaretçiden Sadece İkisi Maden Mühendisi
24 Ağustos 2015 Pazartesi 10:00
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş İzmir Grup Başkanlığı tarafından hazırlanan Soma maden kazası raporunda madende çalışan ve maden mühendisi olması gereken 23 nezaretçiden sadece ikisinin maden mühendisi olduğu, 21’inin maden mühendisi olmadığı için yasaya aykırı çalıştırıldığı tespit edildi.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş İzmir Grup Başkanlığı tarafından hazırlanan Soma maden kazası raporunda madende çalışan ve maden mühendisi olması gereken 23 nezaretçiden sadece ikisinin maden mühendisi olduğu, 21'inin maden mühendisi olmadığı için yasaya aykırı çalıştırıldığı tespit edildi.

Geçen yıl 13 Mayıs tarihinde Manisa'nın Soma ilçesindeki Eynez Maden Ocağında 301 işçinin ölümü, 162 işçinin de yaralanmasına neden olan maden kazasının SGKBaşmüfettişleri tarafından hazırlanan raporda madenin işveren yükümlülükleri ve işçiçalışma şartları yönünden incelemesi yapıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş İzmir Grup Başkanlığı tarafından 11 Mart 2015 tarihinde SGK Başmüfettişi Hakan Dönmez, Başmüfettiş Ercan Kahrıman, Başmüfettiş Nihat Uzun ve Müfettiş Yardımcısı Bilal Yanbaşlı tarafından hazırlanan inceleme raporu ve eklerinin mahkemeye sunulacağı öğrenildi.

Kaza sırasında 3'ü kadın 2 bin 637 erkek 2 bin 640 işçinin çalıştığı Soma Eynez Maden Ocağında meydana gelen faciada kaza sırasında madende 787 işçinin olduğu, 301 işçinin hayatını kaybettiği ve 486 işçinin sağ olarak kurtulduğu belirtildi.

Madende nezaretçi olarak çalışan 23 kişiden sadece 2'sinin maden mühendisi olduğu diğer 21 kişinin maden mühendisi olmadığı halde nezaretçi olarak çalıştırıldıkları ve bunun 3213 sayılı yasanın 3. maddesine aykırı olduğu tespit edildi.

Hazırlanan raporda, dayıbaşı denilen kişilerin işe getirdikleri işçi başına işverenlikten para aldıklarına dair bir belge veya bulguya rastlanmadığı belirtilen raporda, sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelen olay, işveren tarafından yürütülmekte olduğu için iş kazası sayıldı.

İş kazasının oluşumundan işveren Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin kusur oranının yüzde yüz olduğu değerlendirilen müfettiş raporunda, iş kazası olayının meydana gelmesinde işverenin kastının varlığına dayanak teşkil edecek bir tespit yapılamadığı belirtildi.

Meydana gelen iş kazası nedeniyle yapılan inceleme sonrasında idari para cezası yönünden işlem yapılmasını gerektirecek herhangi bir tespit yapılmadığı raporda yer aldı. - MANİSA

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst