Stresi Yatıştırmanın Basit Yolları

Konu, 'İş Psikolojisi ve Psikososyal Etmenler' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Stresi yatıştırmanın basit yolları...
  1.Stresi yatıştırmanın basit yolları
  Gün içinde yaşadığınız bir olay karşısında sinirlendiğinizde, üzüldüğünüzde hemen sakinleşmeniz kolay olmaz. Bu durum genellikle birkaç saat ya da tüm gün sürebilir. Ancak mutsuz ya da kızgın olmak o günkü işlerinizin aksamasına ya da hata yapmanıza yol açabilir.

  [​IMG]

  2.Gün içinde evde ya da işyerinde yaşadığınız stres karşısında ayakta durmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

  [​IMG]

  3.KISA BİR YÜRÜYÜŞ YAPIN
  Kalabalık bir şehrin caddesinde bile olsanız yürüyüşün stresi yatıştırıcı etkisinden yararlanın. Stresli düşüncelerinizi evde ve işte bırakın, evinizin ya da işyerinizin etrafında 5 dakika dolaşana kadar zihninizi temizlemeye çalışın.

  [​IMG]

  4.BİR ARKADAŞINIZLA KONUŞUN
  Arkadaşınıza ya da aile üyelerine anlık mesaj yazmak yerine masanızdan kalkın ve yanlarına gidip konuşun. Sevdiğiniz biriyle konuşmak kişinin gevşemesine yardımcı olabilir.

  [​IMG]

  5.GÜZEL ŞEYLER HAYAL EDİN
  Zihninizi susturmak ve sakinleşmek için hayal etmeyi deneyin. Oturup gözlerinizi kapatın, güzel şeyler düşünün, negatif duygulardan kurtulun.

  [​IMG]

  6.EGZERSİZ YAPIN
  İşyerinde ya da evde bunaldığınızı, boğulduğunuzu hissederseniz gerinme hareketleri yapın. Fiziksel ve psikolojik tansiyonunuzu düşürmek için göğüs ve omuzlarınızı hedefleyen egzersizler yapın.

  [​IMG]

  7.KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER YAPIN
  Yapılan araştırmaya göre, ilginç şeyler yorgunluğa rağmen sizi ayakta tutamaz, ancak enerjinizi tekrar eski seviyeye getirebilirsiniz. Bu şekilde işinize daha iyi konsantre olursunuz. Örneğin, öğle yemeğine başka bir yere gitmek rahatlatıcı olabilir. Bu gibi değişiklikler enerjinizi üst seviyeye çıkarabilir.

  [​IMG]

  8.OLUMLU DÜŞÜNÜN
  Stresle mücadele etmenin bir diğer yolu da "eğer-öyleyse" ifadesidir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, eğer-öyleyse planları korku, üzüntü, yorgunluk, şüphe ve hatta bıkkınlık gibi durumlar karşısındaki duygusal cevaplarımızı kontrol etmemize yardım eder. Stresli bir durumla karşılaştığınızda duruma verilecek cevaba göre kolayca karar verebilirsiniz.

  [​IMG]

  9.RUH HALİNİZİN ÜZERİNİZDEKİ ETKİSİNİ BİLİN
  Birçoğumuz için görevler gözümüzde büyüdüğünde pozitif kalmak çok zordur. Birçok proje ve hedeflerle mücadele etmek yeterince streslidir. Ancak biz bu strese motivasyon tarzımıza uymayan stratejiler kullanarak bir kat daha fazla stres ekliyoruz. Bu nedenle aynı hedefe ulaşmada farklı yollar olduğunu anlamak için farklı motivasyon yöntemleri kullanın. İşlerinizi yerine getirirken herşeyin yolunda olduğuna inanın ve iyimser davranın. Stresle mücadele etmek için bu stratejilerin hepsini ya da bazılarını uygularsanız işyerinde ve hayatınızın her alanında gerçek değişiklikler olduğunu göreceksiniz.

  [​IMG]

  10.STRESİN DÜŞMANI CEVİZ
  "Journal of the American College of Nutrition" isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar beslenmesinde ceviz ve ceviz yağı tüketenlerin dinlenmiş kan basınçlarının düştüğünü ve kan basıncının strese daha iyi yanıt verdiğini belirlediler. Bunun önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, günlük hayatta tüm strese yol açan nedenlerden uzaklaşılamadığını. Bu çalışma ile beslenme değişikliğinin strese karşı vücudun daha iyi cevap verdiğini belirttiler.

  [​IMG]

  11.SAĞLIKLI BİR ŞEY ATIŞTIRIN
  Sağlıklı bir şey atıştırmak enerjik olmanın ve stresinizden kurtulmanın en basit yoludur. Yiyeceğin lezzetine ve hissettiğiniz mutluluğa odaklanın ve bu hissin telefon, bilgisayar ve bir arkadaşınız tarafından bölünmesine izin vermeyin. Vücudunuzda stres hormonu seviyesini azaltmaya yardımcı olan bitter çikolatadan bir parça yiyebilirsiniz. Atıştırmalığınızın yanında bir bardak çay da içebilirsiniz. Stresli bir olaydan sonra çay içmek daha çabuk toparlanmanıza yardım ediyor. Ancak yediğiniz yiyeceğin porsiyonuna dikkat edin ve televizyon karşısında aşırı yemek yemeyin.

  [​IMG]
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 2. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk Kayıtlı Üye

  Mesajlar:
  100
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma:
  METAL AMBALAJ
  Yaşananlar tamamen bunların dışında seyrediyor, ama neden olmasın,
  kolay gelsin,