Tahriş Edici Kimyasallar

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
937
Şehir
Ankara
Tahriş edici kimyasal maddelerle çalışmalarda çok büyük özen göstermek gerekir. Böyle maddelerle çalışırken gösterilecek ufak bir ihmal ağır yaralanmalara ve kazalara sebep olabilir. Bu nedenle tahriş edici maddelerle çalışırken, koruyucu gözlük veya yüz siperi, lâstik eldiven, lâstik çizme ve koruma elbisesi giyiniz. Kimyevi maddelerin içeri girmemesi için pantolon paçaları çizmelerin üzerinde olmalıdır. (İçine sokulmamalıdır.) Tahriş edici sıvıları balonlardan veya benzeri kaplardan boşaltırken özel kipler veya boşaltma araçları kullanınız.

Kimyasal maddeleri her zaman suya yavaş yavaş ve dikkatle akıtınız ki bir sıçrama meydana gelmesin. Asla suyu kimyasal maddeye dökmeyiniz. Tahriş edici kimyasal maddelerin gözleri veya cildin bir parçasını yaralaması halinde derhal bol su ile yıkayıcız. (Göz yıkama şişeleri, çabuk açılan lavabolar, duşlar). Arkasından hemen işyeri hekimine durumu bildiriniz. Göz yıkama tekniğini iyice öğreniniz. Özel güvenlik tesis ve cihazlarının iyi durumda olduklarını daima kontrol ediniz. (Göz yıkama şişeleri, duşlar).

Tahriş edici kimyasal maddelerin kapları hiçbir zaman güneş altında veya ısı kaynağı yakınında bırakılmaz, depo edilmez. Kapların üzerindeki firma ikazlarına dikkat ediniz. Güvenlik tertiplerindeki bir eksikliği derhal sorumlu amirinize bildiriniz. Bu eksikliği en çabuk o giderebilir. Tahriş edici kimyasal maddeler hiç bir zaman pis su tesisatına ve bu yolla kanalizasyona dökülmeyecektir.

FİLTRE CİNSLERİ
5910
 
Yukarı Alt