Taşeron Işçinin Hak Alacaklarından Asıl Işveren Sorumlu Tutulur Mu?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Asıl işveren-alt işveren (taşeron) ilişkisinde alt işveren işçisinin ihbar tazminatından ve yıllık izin alacağından asıl işverenin sorumlu tutulmaması mümkün mü?

  Bilindiği gibi asıl işveren ve alt işveren ilişkisi devam ederken alt işveren (taşeron) işçisinin bütün alacaklarından alt işverenle birlikte asıl işveren de sorumludur. Dolayısıyla ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağından haliyle asıl işverenin alt işverenle birlikte sorumlu olacağı açıktır. Ancak bunun bir istisnası vardır.

  Alt işveren işçisinin alt işverenle iş sözleşmesinin asıl işveren ilişkisi sona erdikten sonra devam etmesi mümkündür. Alt işveren kendine ait bir işte veya yeni aldığı taşeronluk işinde işçiyi istihdam ederken iş akdinin feshedilmesi halinde ihbar tazminatından ve yıllık izin alacağından önceki asıl işveren sorumlu değildir. İşçinin iş sözleşmesinin fesih olgusu asıl işveren alt işveren ilişkisi sona erdikten sonra gerçekleştiği için ihbar tazminatı ve yıllık ücretli izin alacağından asıl işveren sorumlu tutulamayacaktır. (Yargıtay 9. Hüküm Dairesi 20.02.2012, E.2012/4365 K.2012/4634 Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 25.01.2010 E. 2009/32292 K. 2010/1149 Kazancı İçtihat ve Mevzuat Bilgi Bankası)

  06 Ocak 2016
  http://www.muhasebenetwork.com/tase...larindan-asil-isveren-sorumlu-tutulur-mu.html
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.