Teftiş,inceleme,araştırma,müfettişin Yetki, Yük.ve Sor.: (isg Kan.)( Av. Hüseyin Numan Bilir )

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  (12 Nisan 2016 itibarı ile Türkiye’de İş teftişi yetkisine sahip, 5 Bölgede 85 Baş İş Müfettişi,116 İş Müfettişi, 368 İş Yardımcı Müfettişi olmak üzere 569 Müfettiş,322 Yetkili İş Yardımcı Müfettişleri de dahil edildiğinde toplam sayının 891 olduğu BİMER üzerinden yapılan başvuruya verilen cevap ile bildirilmiştir.)

  1. Kanun hükümlerinin uygulanmasının izlenmesi ve teftişi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili Bakanlık iş müfettişlerince yapılır. Bu Kanun kapsamında yapılacak teftiş ve incelemelerde, İş Kanununun Çalışma Hayatının Denetimi ve Teftişi ile ilgili hükümleri uygulanır.

  2. Bakanlık, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konularında ölçüm, inceleme ve araştırma yapmaya, bu amaçla numune almaya ve eğitim kurumları ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde kontrol ve denetim yapmaya yetkilidir.Bu konuda yetkilendirilenler mümkün olduğu kadar işi aksatmamak, işverenin ve işyerinin meslek sırları ile gördükleri ve öğrendikleri hususları tamamen gizli tutmakla yü kümlüdür. Kontrol ve denetimin usul ve esasları Bakanlıkça düzen lenir.

  3. Askeri iş yerleriyle yurt güvenliği için gerekli maddeler üretilen iş yerlerinin denetim ve teftişi konusu ve sonuçlarına ait işlemler, Millî Savunma Bakanlığı ve Bakanlıkça birlikte hazırlanacak yönetmeliğe göre yürütülür.


  10/05/2016 GÜNÜN BİLGİSİ
  Yazan : Av. Hüseyin Numan BİLİR