Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları Işbaşı Yapmaya Başladı

Konu, 'Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD)' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.223
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları İşbaşı Yapmaya Başladı
  03 Kasım 2015 Salı 11:49
  Tehlikeli madde güvenlik danışmanları göreve başladı. Firma başına 2-2 bin 500 lira ücret alıp, en fazla 5 firma ile çalışabiliyorlar.
  [​IMG]

  30 Haziran 2015 tarihinden itibaren tehlikeli madde işiyle iştigal edenlere güvenlik danışmanı bulundurma mecburiyeti getirildi.Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimlerinin içeriği ve mesleki kazançlarını anlattı. Tehlikeli maddelerle iştigal eden ve tehlikeli madde gönderen, paketleyen, yükleyen ve dolduran işletmelerin bünyelerinde tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmak zorunda olduğunu hatırlatan Kopar, 30 Haziran 2015 tarihinde bu mecburiyetin başladığını ve 2016'da ise denetimlerin başlayacağını ifade etti.

  ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK ŞART

  Kopar, "Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için üniversitelerin herhangi bir bölümünden 4 yıllık lisans mezunu olmak ilk kıstas. Sonra eğitim kurumumuza gelerek bir hafta sürecek olan 49 saatlik eğitim alınıyor. Eğitim sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın açmış olduğu imtihanda 70 puan alarak başarılı olan herkes tehlikeli madde güvenlik danışmanı olabiliyor. Bir kişinin 4 defa sınava girme hakkı var. Ayrıca danışman olan kişiler 5 yılda bir sertifikasını yenilemek zorunda" dedi.

  İŞ ALANI GENİŞ

  Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olanların pek çok iş kolunda çalışma fırsatı yakaladıklarını kaydeden Kopar, iş alanları ile ilgili olarak, "Akaryakıt istasyonları başta olmak üzere boya, tiner fabrikaları, kozmetik fabrikaları, belediyelerin ve kurumların atık depoları, fabrikaların boyahaneleri, geri dönüşüm fabrikaları, dinamit fabrikaları, maden sahası ve aklınıza gelebilecek tehlikeli ve patlayıcı madde üreten, boşaltan, satışını yapan tüm firmalarda çalışabilirler. Ayrıca tehlikeli madde güvenlik danışmanı olduktan sonra bir değil 5 firmada danışmanlarımız çalışabilirler. Eğitimlerimizi alıp sınavda başarılı olan kursiyerlerimiz firmalarda işbaşı yapmaya başladı. Biz, buradan bu işi ve mesleği yapmak isteyenlere seslenmek istiyoruz. Aspir Eskişehir-Bursa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitim Merkezi'ne gelin, günümüzün gözde iş mesleğini yakalayın" ifadelerini kullandı.

  YÜKSEK MAAŞ

  Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı adı yeni ama mesleğe girenleri yüksek bir maaş bekliyor. Türkiye'de sadece 500 sertifikalı danışman olduğu belirtiliyor, bu anlamda eleman açığı büyük. Danışmanlar, Firma başına 2- 2 bin 500 lira ücret alabiliyor. Bir firmaya bağlı ya da bağımsız çalışabiliyorlar, en fazla 5 firma ile çalışabiliyorlar.

  http://www.haberler.com/tehlikeli-madde-guvenlik-danismanlari-isbasi-7840948-haberi/

  Bu haber yayınlanıyor bu meslek cazip kılınmaya çalışılıyor fakat gerçek hayatta acaba durum böylemi orası muamma yani bilinmiyor. Bu haberleri yapıyorlar abartılı bir şekilde bilinki kimse o rakamları vermiyor. İnanıyorum ki yakında bu işin cazibeliği kalkacaktır...
   
  Enver Çığşar bunu beğendi.
 2. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz Rusça Çevirmen Çeviri Grubu

  Mesajlar:
  13
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma:
  Bant Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş
  Bu haber yayınlanıyor bu meslek cazip kılınmaya çalışılıyor fakat gerçek hayatta acaba durum böylemi orası muamma yani bilinmiyor. Bu haberleri yapıyorlar abartılı bir şekilde bilinki kimse o rakamları vermiyor. İnanıyorum ki yakında bu işin cazibeliği kalkacaktır...

  bu yazınızda sonuna kadar haklısınız Musa bey.
   
  Musa Kamil Ekin ve Enver Çığşar bunu beğendi.