Terör Olaylarının Çalışanlar Üzerine Etkisi

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
939
Şehir
Ankara
Yaşanan olaylardan insanoğlu artık bugün neler gerçekleşecek, hangi olumsuz haberleri duyacağız bu gibi sorularYla uyanıyoruz...

Sabahları nasıl güneş doğduğu zaman yeni umutlar vaat ediyorsa bunun parlayan ayın doğumuna kadar devam etmesini arzuluyoruz...

Sabahları yola çıktığımızda işe varıncaya kadar nelerle karşılaşacağımızı kestirmek mümkün değil. Geçtiğimiz 3-4 ay içinde yaşanan patlamalardan dolayı yaklaşık 100 kardeşimizi kaybettik. Bu kaybettiğimiz kardeşlerimizin geride bıraktıkları hiç düşünülmüyor mu? Ne ocaklar söndü, ne yavrular yetim kaldı...

Pek ister isteme çalışanlar üzerinde de etkisi yok mu? Çalışanların psikolojisinin bozuk olması çalıştığı ortamı etkilemekte dolayısıyla üretimi etkilemektedir. Bu durum ülke ekonomisini de etkilemektedir. O zaman ne yapmalıyız?

Bir terör olayının hemen ardından toplum üzerinde korku duyulması beklenir. İnsanlar korku veren durumları farklı yaşar ve bunlara farklı reaksiyon (tepki) verir. Bu reaksiyonlar, geçmiş deneyimler (geçmişteki travmalar), halihazırdaki beklentiler ve travmatik bir olayın tekrar gerçekleşmesi hakkında endişelere bağlıdır. Hepimiz, ilk başta aynı türde bir olayın tekrar gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak etme eğilimi gösterir ve gelecekte kendimizi korumak için farklı yollar düşünmeye çalışırız. Kimi zaman insanlar sanki bir anma gibi, korkunç olayı zihinlerinde tekrar yaşarlar ve korkunç anılar kısa bir zaman içinde yavaş yavaş silikleşir.

Olaydan hemen bir kaç gün ya da hafta sonra, herkes olaydan sonra hissedilen etkileri uyandıran endişe içine düşer. Herkes birbirinden farklı duygular yaşar. Terör olayından sonra herkes farklı bir şeyler hissedecektir ve bu reaksiyonlar, korku, öfke, suçluluk, utanç, endişe ya da depresyon olabilir.
Bu terör olaylarının etkileri yoğunluğu günden güne azalırsa duygular da günden güne yatışır ve profesyonel yardım alma ihtiyacı ortadan kalkar.

Uzun vadedeki etkiler birkaç ay sonra ortaya çıkar ya da ortaya çıkmak için yıllarca bekler…

Nasıl başa çıkılır?

• Eleştirel olmayın ve kendinizi duygusal olarak cezalandırmayın. Korku duygusunu ne kadar sıklıkla yaşadığınıza dikkat edin.
• Kendinizi sakinleştirmek için birlikte vakit geçirdiğiniz kişileri değiştirmek ya da sizi bunaltan duyguları azaltacak yollar bulmak üzere yeni strateji ve teknikler öğrenmek isteyebilirsiniz.
• Yakın yerlere kısa seyahatler yapın, günlük tutun ya da yeni bir fiziksel aktivite öğrenmeye çalışın.
• Olumsuz duyguları kendi kendinize boşaltabileceğiniz otohipnoz

(insanın gevşeyerek rahatlaması, dinlenmesi) gibi minik eğitimlere katılarak kendi kendinize yardım etmeyi öğrenebilirsiniz.
• Bir travma yaşamış olanlar, sevecen dostlar ve aile ile birlikte olarak kendilerine yardım edebilirler. Aile ya da arkadaşlarla zaman geçirmeye çalışın…
• Fiziksel olarak kendinize dikkat edin: İyi beslenin, egzersiz yapın ve yeterince uyuyun.
• Travma ile başa çıkmak için, zihindeki gerilimi azaltmak üzere her gün günlük tutmak ya da rahatlama egzersizleri öğrenmeye çalışmak da yararlı olabilir.
• Bu yoğun duygular bir ya da iki ay içinde giderek azalacaktır.
• Uzun vadede duygusal gerilim azalmazsa, yoğunluk artarsa ya da sıkıntı günlük rutini etkilerse, profesyonel destek alınması gerekir. Şu anda zor zamanlar geçirdiğinizi kabul edin ve kendinize karşı anlayışlı olun.

Artık bu olaylar bitsin istiyoruz, tertemiz bir dünya istiyoruz...

24.02.2016
 
Yukarı Alt