Topraklama Sorunu Tarih Oluyor

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Elektrik temelinde var olan ve neredeyse tüm elektrikli sistemlerde sorun olan topraklama, varlığı bir dert, yokluğu ayrı bir dert olan ve vazgeçilmez elektrik sistemi öğelerinden biridir.

  Topraklamayı ve topraklamanın ne gibi sorunlara çözüm olup, ne gibi sorunların kaynağı olabileceğine değinmek gerekirse;

  Topraklama, elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki “topraklama” sistemine bağlanması yöntemidir. Böylece cihazda elektrik kaçağı varsa, dokunduğumuzda elektrik akımı bizim üzerimizden değil, direnci daha az olan toprak hattı üzerinden geçer ve çarpılma tehlikesi ortadan kalkmış olur.

  Peki topraklama bu kadar önemli iken, elektrikli cihazlarda bazen hangi sorunların kaynağı haline dönüşebiliyor. Topraklama elektrik sistemlerinde;

  • Nötr – toprak voltajı sorunu,
  • Görüntü sistemlerinde parazit,
  • Ses sistemlerinde parazit,
  • Topraklama hattında zayıflama ve temassızlık halinde metal gövdeli cihazlarda çarpılma vb. sorunların kaynağı yada parçası olabilmektedir.
  Hassas elektronik kartlarda, özellikle test ve ölçüm cihazlarında nötr-toprak voltajının istenilen 1V seviyelerinde olmasını sağlar. Bu voltaj değerini istenilen değer ve oranda düşürebilme kabiliyetine sahiptir. Bu işlevini yerine getirirken görüntü ve ses sistemlerinde topraklamadan kaynaklı oluşabilecek parazitleri de engeller. Özellikle medikal sektöründe görüntüleme cihazları, kamera monitörleri ve projeksiyon cihazları da dahil tüm ekranlı sistemlerde ve ses sistemlerinde ki bu hayati öneme sahip kronik denebilecek problemleri çözmüştür.

  Topraklama hattında temassızlık, zayıflık yada hiç topraklama olmadığında metal gövdeli cihazların gövdesinde oluşabilecek voltaj artışını da engelleyerek, olası bir çarpılma riskini de minimize eder.

  15 Ocak 2016
  http://www.kontrolkalemi.com/topraklama-sorunu-tarih-oluyor/
   
  Enver Çığşar ve Fatih Özcan bunu beğendi.